Як оформити субсидію і хто на неї має право. Частина 2

 • П'ятниця, черв. 13 2014
 • Автор 

В першій частині консультації Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради розповіло про загальні правила отримання субсидії. В другій частині подається інформація форматі «Запитання - Відповідь». Це ті питання, з якими найчастіше звертаються громадяни, котрі планують скористатися правом на субсидію вперше.Ви дізнаєтесь, яка буде субсидію на велику квартиру, як впливає наявність дачі, паю, автомобіля на розмір допомоги, що робити, якщо в квартирі прописані родичі, що проживають в інших населених пунктах, студенти, чи можуть отримати субсидію безробітні, підприємці, а також ті, хто має банківський кредит тощо.

 1. Чи може людина жити у трикімнатній квартирі і отримувати субсидію тому, що зарплата у неї невелика?

Кожна людина може отримувати субсидію у межах визначених норм користування житловою площею, які становлять 21 кв.м. на кожну особу, яка зареєстрована у житловому приміщенні (будинку) і додатково 10,5 кв.м на сім’ю, та встановлених нормативів користування  комунальними послугами. Якщо це одиноко проживаюча особа, то така норма - 31, 5 кв.м. Якщо це однокімнатна квартира – субсидія надається на всю житлову площу.

Коли нарахування в межах норм перевищують 15% або 10% від доходів, людина може отримувати субсидію на нормативну площу (для однієї особи це 31,5 кв м), а надлишкову житлову площу їй доведеться оплачувати самостійно. Однак, якщо громадянин не в змозі сплачувати повністю за надлишки житлової площі свого помешкання, або якщо він опинився у скрутних життєвих обставинах, можна звернутися до комісії з надання житлових субсидій та пільг  із заявою про призначення, як виняток, субсидії. Комісією, за результатами обстеження сім’ї, може бути прийняте рішення про призначення субсидії й на всю житлову площу.

 1. Субсидія надається за місцем проживання, але документи потребують за місцем реєстрації. Тобто є такі розбіжності, як їх можна подолати?

Розбіжностей немає, тому що субсидія надається за місцем реєстрації громадянина, з урахуванням всіх зареєстрованих у даному житловому приміщенні осіб, яким нараховується  плата за житлово-комунальні послуги. Призначається субсидія тій особі, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті за ЖКП. Тобто субсидії призначаються громадянам за зареєстрованим місцем їх проживання.

 1. В якому разі на отримання субсидій не може вплинути наявність автомобіля, дачі?

Якщо людина має дачний будиночок у садовому товаристві, то це не впливає на право отримувати субсидію, оскільки такі приміщення не є житловими. Але ті дачні будинки у селі, що зареєстровані у БТІ як житлові приміщення, враховуються при визначенні права на субсидію. При цьому підраховується й площа цих приміщень. Наприклад, сім’я із 5 осіб проживає у невеличкій квартирі у місті площею 40 кв. м і має у селі невеликий будинок площею 50 кв. м. Норма користування житловою площею для такої сім’ї  становить 115,5 кв. м. (21 кв.м. х 5 осіб + 10,5 кв.м.).  Загальна площа квартири та сільського будинку становить 90 кв.м. (40 кв.м. + 50 кв.м.), що не перевищує визначену норму користування. Така сім’я може розраховувати на субсидію на загальних підставах. Якщо ж загальна площа кількох житлових приміщень, якими користується сім’я, перевищує норму користування житловою площею для цієї сім’ї, субсидія не буде призначена. За таких обставин можна звернутися із заявою до комісії з надання житлових субсидій та пільг, яка після обстеження має зробити свій остаточний висновок щодо призначення субсидії.

При призначенні субсидій не враховуються транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.

 1. Чи мають право на житлову субсидію сім’я, в якої є земельна ділянка ?

Такі сім’ї не обмежуються в своїх правах на субсидії. Сім’єю декларують наявність  у власності, володінні або користуванні земельних ділянок - їх розмір та призначення цих ділянок. Головна особливість полягає тут у визначені доходів.

Відповідно до п. 7.5 Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги при визначені сукупного доходу одержувачів субсидії від земельних ділянок різних видів призначення враховується як дохід осіб, яким вони передані у власність, володіння або користування за нормативами, які затверджуються місцевими органами виконавчої влади на календарний рік.

При цьому наявність у громадян земельних ділянок, наданих під забудову не впливає на право отримувати субсидію, а також не визначається дохід від земельних ділянок, наданих під забудову.

 1. Чи враховується до сукупного доходу сім’ї вартість об’єктів нерухомості (будинку, квартири чи кімнати), кошти, інше майно, майнові чи немайнові права, що одержані у дарунок?

Так, враховується. Однак не враховуються до сукупного доходу сім’ї кошти або майно тощо, подаровані батьками дітям, одним членом подружжя іншому і дітьми батькам.

 1. Хто має повідомити громадянина про отримання субсидії, або автоматично ці дані будуть передані у житлову контору?

Громадянин, який заявив про своє право на  субсидію, отримає повідомлення про те, чи нарахована йому субсидія на житлово-комунальні послуги, чи ні. У повідомленні  буде зазначено, на який термін надається субсидія, її розмір, а також розмір обов’язкової плати за кожну послугу. Крім того, кожного місяця до організацій-надавачів послуг надаються  списки громадян, яким нараховані  субсидії, розміри субсидій та обов’язкової плати.

 1. Чи може розраховувати на субсидію людина, яка не має роботи та перебуває на обліку у Центрі зайнятості? Та у якому  разі безробітний, що перебуває на обліку Центрі зайнятості, може отримувати субсидію?

Субсидія не призначається в разі, якщо серед зареєстрованих у житловому приміщенні осіб є працездатна особа, яка не працює і не навчається, при цьому не шукає роботу через службу зайнятості протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення за субсидією. Але безробітним, які стоять на обліку у службі зайнятості, субсидія призначається на загальних умовах, для цього надається довідка з центру зайнятості про розмір допомоги по безробіттю за останні 6 місяців.

 1. Чи можуть призначатися безстрокові субсидії?

Для спрощення роботи комісій та уникнення зайвих обстежень матеріально-побутових умов сімей при кожному зверненні за призначенням субсидії постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 р. № 774 комісії дозволено приймати безстрокові рішення про призначення житлових субсидій на загальну житлову площу сім’ям, які складаються з непрацездатних осіб. Це означає, що у випадку, коли комісією вже було прийнято рішення щодо призначення субсидії на загальну площу житла сім’ї, яка належить до вищезазначеної категорії сімей, при кожному наступному зверненні за субсидією цієї сім’ї справа не виноситься на розгляд комісії до зміни обставин, зокрема, зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, їх сімейного стану, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів.

 1. Чи дадуть субсидію сім’ям, в яких члени родини  зареєстровані , але тривалий час відсутні?

Кількість зареєстрованих осіб, виходячи з якої призначається субсидія за наявності засобів обліку комунальних послуг, визначається з урахуванням підтверджуючих документів про тимчасову відсутність (працюють або навчаються в іншому регіоні, перебувають на лікуванні чи в місцях позбавлення волі). В окремих випадках — на підставі обстеження  матеріально-побутових умов проживання.

 1. Чи треба при наявності субсидії економити світло, воду, газ?

Якщо сім’я економно споживала газ, воду, електроенергію у період отримання субсидії, при призначенні субсидії на наступний термін, розмір її витрат зменшується на 2 відсотки за кожні 10 відсотків економії. Так, за 10 відсотків економії послуг обов’язковий платіж громадян зменшується з 15 до 13 відсотків сукупного доходу, за 20 відсотків економії частка плати громадянина зменшується з 15 до 11 відсотків доходу. Тобто, заощаджуючи енергоресурси, отримувачі субсидій можуть сплачувати витрати на оплату житла та комунальних послуг на рівні 9 відсотків середньомісячного сукупного доходу сім'ї , а сім’ї, що складаються  з пенсіонерів та інших непрацездатних громадян, а також сім’ї, до складу яких входять неповнолітні діти, інваліди І і ІІ групи —на рівні 4 відсотків свого середньомісячного сукупного доходу.

 1. Чи може розраховувати на субсидію людина, яка зареєстрована в житлову приміщенні, але не є його власником?

Відповідно до п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг субсидія призначається уповноваженому власнику, співвласнику житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.

Оскільки зареєстрована особа  не є власником житла, права на субсидію на загальних підставах вона не має. Проте субсидію їй може бути призначено на підставі рішення комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

 1. Батьки залишили у спадок трьом дітям хату в селі. Чи мають в право спадкоємці на призначення субсидії за місцем свого постійного проживання?

 При призначенні житлової субсидії враховується майновий стан громадян. Зокрема, субсидію не призначають, якщо уповноважений власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні , мають у своєму володінні чи володінні (користуванні) дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей у сукупності більше ніж одне житлове приміщення, загальна площа яких у сумі перевищує установлені норми володіння чи користування загальною площею житла. На визначення права на призначення житлової субсидії не впливає володіння житловим приміщенням (будинком) на правах спільної часткової або сумісної власності.

Таким чином,  при зверненні за призначенням субсидії особи, що володіє батьківською хатою разом із своїми братами (чи сестрами) на правах спільної часткової власності субсидія буде призначена на загальних підставах, якщо ця особа чи зареєстровані з нею особи не мають  у своєму володіння чи володіння чоловіка, дружини, неповнолітніх дітей інших житлових приміщень, загальна площа яких у сумі перевищує встановлені норми володіння загальною площею житла.

      13. Чи можуть претендувати на субсидію підприємці ?

Валовий дохід чи обсяг виручки, отриманий підприємцем фактично не є доходом, оскільки включає витрати підприємця. Управління соціального захисту населення на підставі таких даних не може самостійно визначати чистий дохід підприємців, оскільки не має на це повноважень і відповідної методики.

Доходи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, визначаються на підставі даних державних податкових адміністрації, За відсутності цих даних доходи фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначаються на підставі даних книги обліку доходів і витрат за встановленою формою.        

Згідно Закону України “Про зайнятість населення” до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.

Тому, якщо підприємець, який є працездатним громадянином працездатного віку  і для якого підприємницька діяльність є основною, не здійснював господарську діяльність протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії, то згідно п. 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в призначенні субсидії сім’ї, до складу якої входить підприємець буде відмовлено, по причині: “у складі сім’ї є працездатні громадяни працездатного віку, які не працювали протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення”.

 1. Які умови отримання субсидії у разі, коли один із зареєстрованих перебуває за кордоном?

Відповідно до законодавства субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, члену житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.

Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, та їх доходів.

Якщо у житловому приміщенні зареєстровані особи, які фактично не проживають, при призначенні субсидії вони не будуть враховані, якщо на них за даними підприємств-надавачів послуг не нараховуватиметься плата за житлово-комунальні послуги.

Питання щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги громадяни вирішують з підприємствами та організаціями, які надають ці послуги.

 1. Чи враховується у сукупний дохід сім’ї соціальна допомога при народженні дитини  і чи може у такому разі молода сім’я розраховувати на субсидію?

Розрахунок сукупного доходу для призначення субсидії проводиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'ямолоді, Держкомстату.

Відповідно до зазначеної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входить допомога при народженні дитини (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої  здійснюється одноразово)

Щодо визначення права на отримання житлової субсидії, молода сім’я сама може зробити попередній розрахунок. Розрахунок не складний: береться дохід всіх членів сім’ї, зареєстрованих на даній житловій площі, за попередні шість місяців (розмір допомоги при народженні дитини, який виплачується щомісячно та якщо батько дитини працює – нараховану заробітну плату), ділиться на 6 – так обраховується середньомісячний дохід. Далі треба взяти відповідний відсоток цього доходу – 15% і порівняти з місячною платою за ЖКП в межах норм. Якщо плата за ЖКП є вищою за визначений відсоток (15%) сімейних доходів, то сім’я має право на субсидію, якщо не перевищує його – то необхідно дочекатися опалювального періоду, коли збільшуються комунальні платежі і знову зробити розрахунок.

 1. Чи можуть отримати субсидію громадяни, які вже мають пільги на оплату комунальних послуг?

Житлові субсидії призначаються виходячи з вартості житлово-комунальних послуг з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства. 

Умови призначення субсидії для осіб, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг не відрізняються від умов отримання субсидій для інших осіб.

 1. Якщо людина має та сплачує банківський кредит, чи впливає це на можливість отримання субсидії?

У зазначеному випадку необхідно розглядати декілька видів кредитування, а саме: на навчання, на купівлю транспортного засобу або житла.

Відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'ямолоді, Держкомстату до сукупного доходу сім’ї не враховуються кошти на навчання, отримані безпосередньо особою від підприємства, установи чи організації на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати.

Враховуючи зазначене, такі кошти не впливатимуть при визначенні права на отримання житлової субсидії.

Разом з цим, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій встановлено, що субсидія не призначається у випадку, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму) або оплатив послуги з навчання на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для зазначених осіб. При цьому враховується прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2014 року:

дітей віком до 6 років – 1032 гривні,

дітей віком від 6 до 18 років - 1286 гривні,

працездатних осіб - 1218 гривень,

осіб, які втратили працездатність - 949 гривень.

Так, для сім’ї, яка складається з чоловіка, дружини працездатного віку та двох дітей (2 роки та 10 років) 10-кратний розмір прожиткового мінімуму становитиме: (1218 грн.+ 1218 грн.+ 1032 грн.+ 1286 грн.) *10 = 47 540гривень.

Отже у випадку, якщо здійснено купівлю транспортного засобу, житла, або сплачено за навчання, у тому числі на умовах кредитування, у розмірі, що перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму, субсидія не призначається.

 1. Якщо в квартирі зареєстрований  пенсіонер та особа працездатного віку, яка працює, але в квартирі не проживає. Який відсоток нараховується при субсидії?

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, та їх доходів.

Отже при визначенні права на призначення субсидії до сукупного доходу сім’ї враховуватимуться як доходи пенсіонера, так і працездатної особи. При цьому обов’язковий відсоток платежу становитиме 15%.

 1. Якщо в квартирі зареєстровано дві особи, одна з яких навчається за кордоном. Чи враховується така особа при нарахуванні субсидії?

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, та їх доходів.

Якщо у житловому приміщенні зареєстровані особи, які фактично не проживають, при призначенні субсидії вони не будуть враховані, якщо на них за даними підприємств-надавачів послуг не нараховуватиметься плата за житлово-комунальні послуги.

Питання щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги громадяни вирішують з підприємствами та організаціями, які надають ці послуги.

 1. Чи нараховується субсидія студентам, які проживають в гуртожитку і сплачують за проживання?

Право на отримання субсидії поширюється на громадян, які проживають у гуртожитках, - на оплату користування житлом.

 1. Якщо в квартирі зареєстрований громадянин, місцезнаходження якого неможливо встановити. Що треба зробити, щоб оформити субсидію?

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, та їх доходів.

Якщо у житловому приміщенні зареєстрована особа, яка фактично не проживає та місце знаходження якої неможливо встановити, при призначенні субсидії вона не буде врахована, якщо на неї за даними підприємств-надавачів послуг не нараховуватиметься плата за житлово-комунальні послуги.

Всі питання щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги громадяни вирішують з підприємствами та організаціями, які надають ці послуги.

 1. Як призначають субсидію пенсіонерам, які вперше отримали пенсію або якщо вони залишили роботу в період, за який ураховуються доходи?

Призначення пенсіонерам субсидії у такому випадку здійснюється за вибором заявника: для визначення розміру субсидії врахувати отриману заробітну плату чи врахувати лише розмір призначеної пенсії. Тобто, ця процедура потребує подання відповідної заяви.

Просимо пенсіонерів, у яких мають місце такі випадки, безпосередньо звернутися до управління соціального захисту населення (до своїх дільничних спеціалістів в ЖЕКах  з трудовою книжкою для оформлення відповідної заяви.

Управління соціального захисту населення БМР

Прочитано 123337 раз
Опубліковано в ЖКГ
Теги

Коментарі  

Вікторія
0 #21 Вікторія 04.09.2016, 08:19
В 2013 році оформленми кредит на квартиру, платіж вносить 4 тис.гри., комунальні платежі в зимовий період до 1300грн і це за одноманітну квартиру. Є 1 дитина і скоро йду в другий декрет, скажуть будь ласка,ми можемо розраховувати на субсидію?
ольга
0 #22 ольга 08.09.2016, 17:19
чи не позбавлять субсидії якщо поїхати на відпочинок за кордон
Таня
0 #23 Таня 22.09.2016, 10:38
Чи можна отримати субсидію, якщо в квартирі прописано троє, а на сьогоднішній час проживаю лише я і дитина. З чоловіком розведена і він проживає окремо??
Таня
-5 #24 Таня 22.09.2016, 10:39
Чи можна отримати субсидію, якщо в квартирі прописано троє, а на сьогоднішній час проживаю лише я і дитина. З чоловіком розведена і він проживає окремо??
Власниця квартири я, але куплена вона була, як одружились
Христина
-4 #25 Христина 04.10.2016, 15:03
Чи можна розраховувати на субсидію,якщо власник будинку за кордоном і працює офіційно?
Михайло
+3 #26 Михайло 14.12.2016, 18:53
В приватизованій кімнаті зареєстровані двоє неповнолітніх дітей(після смерті матері),я(батьк о)зареєстровани й в іншій кімнаті(це колишній гуртожиток)чи можна отримати субсидію на кімнату дітей(я там співвласник).
Лариса
0 #27 Лариса 01.01.2017, 13:02
доброго дня.чи маю я право отримати субсидію? у мене є син йому8 років я рахують мама одинока! недавно родила ще одну дитину, з чоловіком шлюб незареєстровани й, проживаємо в моїх батьків, платимо за електро енергію 1300 гривень в місяць. в будинку проживає 10 осіб!? землі немає
cindy moore
0 #28 cindy moore 04.08.2017, 15:07
Вітаю
Це означає інформувати громадськість про те, що пані Сінді Мур, кредит
Ваш кредит надав фінансові можливості кожному, хто потребує будь-якого
Фінансова допомога. Ми отримуємо кредит у розмірі 2%
Фізичні особи, компанії та підприємства відповідно до зрозумілої
Правила. Зв'язатися з нами сьогодні електронною поштою:

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Чи добре прибирається місто від снігу?

так, добре - 0%
ні, сніг прибирають тільки на центральних вулицях - 50%
а навіщо його прибирати - 50%
мені все одно - 0%

Всього голосів: 2
The voting for this poll has ended

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео