ГЕС: бути чи ні? Всі точки зору на цю тему

  • П'ятниця, трав. 23 2014
  • Автор 

В питанні будівництва міні-ГЕС з’явилися нові обставини. Суд скасував рішення Білоцерківської міської ради про надання дозволу на приєднання станції до греблі Білоцерківського верхнього водосховища. Для того, щоб зрозуміти чи буде будуватися ГЕС, чи завдасть вона екологічної шкоди, яка користь громаді Білої Церкви і села Глибочка від її діяльності, БЦ News звернулося до всіх причетних сторін за коментарем.

Як відомо, на греблі Білоцерківського водосховища ТОВ «ГІДРО-ІНВЕСТ» планують побудувати міні-ГЕС потужністю до 1 МВт для виробництва електроенергії. Категорично проти цього виступили депутати Білоцерківської міської ради Людмила Дригало, Валерій Ямковий і депутати від фракції ВО «Свобода». Валерій Ямковий подав до суду позов про визнання протиправним та скасування рішення Білоцерківської міської ради «Про погодження використання товариством «ГІДРО-ІНВЕСТ» донного водовипуску греблі Білоцерківського верхнього водосховища».

4 лютого 2014 р. Білоцерківський міськрайонний суд Київської області позовні вимоги Валерія Ямкового задовольнив частково, визнав протиправним та скасував вищевказане рішення Білоцерківської міської ради. Зазначене рішення було оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду, який 7 травня 2014 року залишив його без змін. Таким чином, рішення міської сесії відмінено. Тим не менше, Валерій Ямковий все одно вимагає від міської ради скасувати її рішення.

Член профільної депутатської комісії з питань ефективного управління об'єктами комунальної власності, торгівлі та побутового обслуговування населення Білоцерківської міської ради Олександр Ліневич прокоментував так: «Я не маю права давати коментарі від комісії, мене на це не уповноважували. Висловлю свою точку зору. Є рішення суду. Суд скасував рішення міськради в частині надання дозволу ТОВ «ГІДРО-ІНВЕСТ». Виходить рішення скасовано судом. Крапка. Що потрібно ще скасовувати радою?».

«Суд першої інстанції задовольнив позов Валерія Ямкового частково, визнавши рішення міськради передчасним і постановив його скасувати. Ми подали апеляцію, проте суд підтримав попереднє рішення з невеликими змінами. Мотивація суду така: на розгляд депутатів міської ради документи були подані не в повному обсязі, зокрема не було проекту будівництва і висновків експертиз, рішення було винесено передчасно. Але ми не погоджуємось із такими висновками суді, тому що Білоцерківська міська рада не вирішувала питання про надання дозволу на будівництво, це не відноситься до її компетенції. Вона лише надає дозвіл на приєднання ГЕС до комунікацій греблі, яка є в комунальній власності міста. Дозвіл на будівництво станції надає Державна архітектурно-будівельна інспекція України. У нас є практично всі необхідні документи на будівництво цієї станції, які ми маємо намір подати в міську раду для ознайомлення. Наш проект отримав позитивний висновок у ДП «Укрдержбудекспертиза», - розповів директор ТОВ ««ГІДРО-ІНВЕСТ» Сергій Ільїн.

Спір між частиною депутатів і приватним підприємством виник довкола екологічного питання. Так, Валерій Ямковий вважає, що екологічний стан річки погіршиться, риба буде потрапляти на лопаті ГЕС і гинути, а Біла Церква отримувати воду погодинно, бо більшу частину потоку річки спрямують через трубу на ГЕС. «Ми повинні зробити вибір між збереженням екологічного стану р. Рось, інтересами громади міста та вигодою приватного бізнесу. Даний проект не надасть преференцій місту та державі», - стверджує депутат Валерій Ямковий.

«ГЕС будуватиметься на греблі Білоцерківського водосховища. Для виробництва електроенергії буде використовується потік води, який зараз просто спадає в річку. Обладнання для ГЕС вироблено в Чехії, і такі міні-ГЕС працюють в 23 країнах світу. Кількість води, яку необхідно пропускати через греблю водосховища, встановлює Басейнове управління р. Рось кожного дня. Це його повноваження, ми не маємо права пускати на потреби станції стільки води, скільки нам заманеться. Єдине, що зміниться, то це те, що всім процесом буде керувати комп’ютер. Будь-яка екологічна організація та БУВР р. Рось зможе запросити роздруківку з комп’ютера відносно об’єму води, який був використаний міні-ГЕС. Це не секретна інформація. Ніяку рибу лопаті станції не будуть перемелювати. Це - нісенітниця. По-перше, у нас не та річка, в якій риба мігрує по течії. По-друге, в Державному агентстві рибного господарства України нами були отримані технічні умови на розробку проекту рибозахисту, де було вказано, які треба поставити засоби захисту для уникнення можливого потрапляння риби до турбіни станції, навіть малька. Проект розробляла харківська компанія НВК ТОВ «Протон» , після чого він був затверджений Держагентством рибного господарства України. Щоб риба не потрапляла до турбіни станції, будуть використовуватись решітки з дрібними отворами, плюс буде встановлений електромагнітний пристрій для відлякування риби від отворів проходу води крізь греблю. Таке обладнання застосовується в Україні на великих ГЕС», - пояснив Сергій Ільїн.

Фото-схема1

БЦ News звернувся з запитом до Басейнового управління р. Рось з проханням роз’яснити хто і як визначає, скільки води має пройти через греблю. «Режими роботи розглядаються та узгоджуються міжвідомчою комісією по узгодженню режимів роботи та управлінню водними ресурсами в басейні р. Рось. Узгоджені режими затверджують Держводагентством України і є обов’язковими до виконання водокористувачами, підприємствами, установами та організаціями, які експлуатують гідротехнічні споруди. В разі порушення режиму відбору води, управління складає відповідні акти і надсилає їх для реагування у прокуратуру та екологічну інспекцію. Варто наголосити на тому, що для роботи ГЕС необхідний дозвіл на спеціальне водокористування, в якому зазначається необхідна кількість води, яка буде проходити через ГЕС. Такі дозволи видають обласні державні адміністрації. Проект будівництва повинен пройти комплексу державну екологічну експертизу», - відповів начальник управління Петро Бабій.

Сергій Ільїн відповів і на питання, яка користь місту від діяльності підприємства: «Користь від будівництва ГЕС, скоріш за все, матиме держава, яка і буде отримувати всю вироблену енергію. Наше місто отримає додаткові надходження до бюджету, додаткові сім робочих місць. Для забезпечення розвитку підприємств, які видобувають електроенергію з альтернативних джерел (енергія сонячного світла, вітру, води і т.і.). держава всіляко стимулює розвиток даних підприємств введенням «зелених тарифів», податкових пільг. Слід зазначити, що даний проект є екологічно чистим і безпечним проектом генерації електроенергії на відміну від атомних або теплових електростанцій і цей напрям активно стимулюється і розвивається в усіх країнах Євросоюзу. А з мешканцями села Глибочки ми підписали меморандум, згідно якого відремонтуємо одну з вулиць села, побудуємо новий дитячий майданчик і профінансуємо освітлення села».

Його слова підтверджує Пилипчанський сільський голова (до Пилипчанської сільської ради, окрім Пилипчі, входять села Глибочка і Городище, - ред.) Василь Ярмола: «В селі Глибочка проживає 362 мешканці, більше 200 людей висловились за будівництво ГЕС. Проте є й така частина людей, які не розібралися в ситуації, вірять в те, що їм розповідають деякі політики, ніби станція затопить село. Ми проводили збори, земельна комісія показувала, де саме стоятиме станція, пояснювала, що вона буде використовувати лише ту воду, яка і так ось уже 30 років просто спадає з греблі вниз по течії. З інвестором у нас підписана угода про те, що вони вкладають в розбудову села близько 1 млн. грн».

То ж виникає питання, чим мають займатися міські депутати: залякуванням мешканців міста і села чи ретельним вивченням проекту і дозвільної документації?

 

Прочитано 6946 раз
Опубліковано в ЖКГ
Теги

Коментарі  

Микола
+1 #1 Микола 27.06.2014, 11:01
Жителі села проти ГЕС і так риби нема у річці, все виловили сетями, куди дивиться влада.. та контролюючи органи. А голова сільради напевно взяв хабара!!

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Чи добре прибирається місто від снігу?

так, добре - 0%
ні, сніг прибирають тільки на центральних вулицях - 50%
а навіщо його прибирати - 50%
мені все одно - 0%

Всього голосів: 2
The voting for this poll has ended

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео