Коли українці йтимуть на пенсію?

  • П'ятниця, лип. 21 2017
  • Автор 

Верховна Рада України розглянула у першому читанні проект пенсійної реформи, документ остаточно мають схвалити восени, а пенсійна реформа повинна стартувати за задумом Кабінету Міністрів України уже з 1 жовтня 2017 року. Пропонуємо вашій увазі основні новації.

Пенсії підвищать 9 млн. пенсіонерів

Пенсія українців залежить від трьох показників: індивідуального коефіцієнта для обчислення зарплати працівника, страхового стажу та показника середньої заробітної плати в Україні, який застосовується при обчисленні пенсії. Середня зарплата зростає з кожним роком, тож, щоб подолати несправедливість, пропонується провести осучаснення пенсії. Останнього разу воно відбулося 2008 року, але із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік (1197,91 грн.). За цей час середня зарплата в Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764,4 грн., або більше ніж у три рази. Перерахунок пенсій, який пропонує Уряд, має ліквідувати цей дисбаланс. Пропонується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів.  При цьому перерахунок пенсій здійснюватиметься із застосуванням показника вартості одного року страхового стажу, зниженого з 1,35% до 1%.

Одним із позитивних моментів є те, що Уряд пропонує з жовтня скасувати 15-відсоткове оподаткування пенсій працюючим пенсіонерам – вони зможуть отримували заробітну плату і пенсію в повному обсязі. Передбачене на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% пропонується з   1 жовтня. Мінімальна пенсія у такому випадку становитиме 1373 грн. Підвищення пенсій торкнеться 9 млн. пенсіонерів.

Без 35 років страхового стажу пенсії не буде

Для майбутніх пенсіонерів підвищення пенсійного віку не передбачається. Проте встановлюються вимоги до тривалості необхідного страхового стажу, тобто планується збільшити страховий стаж.

За урядовим проектом реформи пенсія за віком у 60 років буде призначатися за наявності страхового стажу 25 років. Але кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу збільшуватиметься на один рік. Таким чином, 2028 року, аби піти на пенсію в 60 років, необхідно буде мати 35 років страхового стажу.

Закон також передбачає право людини взяти участь у добровільному пенсійному страхуванні. Якщо, наприклад, в 60-літньої особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років.

У 63 роки пенсія за віком як для чоловіків, так і для жінок призначатиметься при наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до кількості страхового стажу збільшуватиметься на один рік до досягнення в 2028-му 35 років страхового стажу.

Починаючи з 1 січня 2019 року, особам, у яких страховий стаж складатиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років. Громадяни, в яких відсутній такий стаж, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї.

Таким чином, якщо в 60 років не вистачатиме необхідного стажу, то доведеться працювати до 63 років. Якщо і після цього стаж буде меншим 15 років, тоді вийти на пенсію людина зможе не раніше 65 років, або ж придбати за гроші необхідну тривалість стажу.

Скорочується кількість пенсіонерів, яким призначать пенсію за вислугою років

Призначення пенсій за вислугу років здійснюватиметься лише для військовослужбовців.

Реформою передбачається, що з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших категорій.

Також не призначатимуться так звані спецпенсії, тобто пенсії державним службовцям, науковцям, суддям, прокурорам та інші.

У законопроекті передбачається автоматична норма про щорічну індексацію (перерахунок) пенсій для захисту від інфляції, при цьому перерахунок буде відбуватися з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи. Тобто, якщо буде зростання економіки, то й бюджет наповнюватиметься краще.

Але це лише пропозиції, викладені в законопроекті. Про те, якою буде пенсійна реформа, які конкретні зміни вона передбачає, стане зрозуміло після остаточного ухвалення закону.

Матеріал підготовлено Білоцерківським об’єднаним управлінням Пенсійного Фонду України 

Прочитано 3415 раз
Опубліковано в Влада

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео