Коли у Білій Церкві запрацює система ProZorro?

  • Понеділок, черв. 06 2016
  • Автор 

3 червня в Київській обласній торгово-промисловій палаті відбувся круглий стіл, під час якого учасники обговорили, як запроваджується закупівля товарів, робіт та послуг через систему ProZorro у Білій Церкві. 

Ініціаторами проведення заходу виступили громадські активісти та Білоцерківська міська організація «БПП «Солідарність». Організатори - Центр локального самоврядування, зокрема його засновник, керівник проекту «Чесні тендери 2016», журналіст та менеджер Антикорупційної групи РПР Олександр Лємєнов і провідний експерт «Центру «ЕЙДОС» Гліб Канєвський.

У роботі круглого столу взяли участь представники міської влади – заступник міського голови Валерій Гнатюк та радник міського голови Максим Свірський, заступник начальника УЖКГ Людмила Мельник, депутати  Білоцерківської міської ради Геннадій Джегур та Андрій Король, представники управлінь, комунальних підприємств, громадські активісти та журналісти.

Тема, яка була винесена на обговорення, стосувалася проблем, що заважають успішному впровадженню у місті електронної системи закупівель.

Після вступного слова організаторів з доповіддю про позицію міської влади щодо запровадження ProZorro в Білій Церкві виступив заступник міського голови Валерій Гнатюк. Зокрема, Валерій Володимирович наголосив на готовності міської влади здійснювати всі закупівлі через електронну систему, оскільки це забезпечить прозорість у проведенні тендерів та сприятиме ефективному використанню бюджетних коштів. Разом з тим заступник мера запропонував громадським активістам, місцевим IT-фахівцям створити та подарувати місту власний, білоцерківський,  електронний майданчик закупівель, на якому будуть реєструватися пропозиції та договори. Це, на думку доповідача, сприятиме розвитку місцевих підприємств та буде неабияким джерелом додаткового наповнення міської казни.

Аналізуючи проведення тендерів та електронних закупівель Валерій Володимирович зупинився на проблемах, з якими вже довелося зіштовхнутися. Зокрема, це стосувалося і проведення тендеру із закупівлі продуктів харчування для шкіл та дошкільних закладів,  і встановлення вартісного «порогу» закупівель, і алгоритму дій із закупівлі товарів та послуг при виникненні аварійних ситуацій тощо. Підтримали заступника мера і представники комунальних підприємств, які наголосили, що вже мали місце кризові ситуації, котрі потребували негайного вирішення, і зволікання, пов’язані з тендерними закупівлями, могли б призвести до незворотних наслідків. Тому при визначенні планових та аварійних робіт потрібно керуватися, у першу чергу, здоровим глуздом, а не вкладати все у формальні рамки.

IMG 24501

Згодом дебати перейшли в емоційне русло. Заступник міського голови, дорікнувши представникам Громадської ради у надмірному критиканстві міської влади, запропонував їм взяти на себе відповідальність при визначенні переліку аварійних робіт, фінансування яких можна буде здійснювати без проведення тендерів.

Натомість присутні на заході активісти зазначили, що для ефективного впровадження проекту потрібно шукати не причини неможливості його реалізації, а шляхи якнайшвидшого початку повноцінної роботи. Крім того, Павло Лаврусь, Юлія Скотар, Євген Дорош досить критично сприйняли пропозицію Валерія Гнатюка створити власний, білоцерківський електронний майданчик закупівель. Оскільки, по-перше, для його розробки і запровадження потрібно не менше, ніж півроку, а по-друге, ефективним він буде лише за умови підключення до системи РroZorro. Тому не варто видумувати велосипед, а потрібно просто починати повноцінно працювати у вже існуючій системі електронних закупівель товарів і послуг.

Дещо вирівняти ситуацію вдалося раднику міського голови Максиму Свірському, котрий витримано і  коректно наголосив  на готовності міського голови працювати в напрямі якнайшвидшого впровадження електронної системи закупівель ProZorro. Він нагадав, що відповідні розпорядження міський голова, підписав ще у січні-лютому поточного року. Також представник влади підкреслив, що всі управління і відділи Білоцерківської міської ради вже підключені до системи ProZorro.

Підводячи підсумки в роботі круглого столу, депутат міської ради, голова Білоцерківської міської організації «БПП «Солідарність» Геннадій Джегур зазначив, що хоча запропонована система електронних закупівель, можливо, і не позбавлена деяких недоліків, на сьогоднішній день це єдиний дієвий спосіб на шляху подолання корупції у сфері державних закупівель, тому необхідність її запровадження не повинна викликати ніяких сумнівів. Подякувавши організаторам заходу, депутат висловив сподівання на подальшу спільну конструктивну роботу керівництва міста, депутатського корпусу та громадського активу, що гарантуватиме не лише прозорість у прийнятті рішень, а й сприятиме розвитку Білої Церкви.

Для довідки. До недавнього часу в Україні працювала нормативно-правова та інституційна база, що регулювала «паперові» процедури державних закупівель. Але діюча система не гарантувала прозорих, ефективних і справедливих процедур закупівель. З метою виправлення ситуації було запропоновано електронну систему державних закупівель ProZorro, яка з лютого 2015 року працюєв пілотному режимі.  

Систему «ProZorro» створили за ініціативи громадських організацій, комерційних торгових майданчиків та IT-компаній. Фактично, це центральна база даних, до якої підключено кілька комерційних майданчиків (веб-сайтів), що працюють у сфері держзакупівель. Система працює за принципом відкритого редукціону, де кожен суб’єкт підприємницької діяльності може подати свою пропозицію та стати переможцем за результатами торгів.

Проведення тендерних закупівель через електронну систему вже дозволило зекономити сотні мільйонів гривень бюджетних коштів.

У грудні 2015 рокуВерховна Рада України ухвалила Закон “Про публічні закупівлі”, який забезпечує законодавче підґрунтя для повного переведення державних закупівель в електронний формат. Перехідмає відбутися впродовж 2016 року у два етапи: з 1 квітня всі закупівлі переведуть в електронний режим органи центральної влади і державні підприємства, а з серпня – решта державних замовників.

Тетяна Миколаєнко

Прочитано 2705 раз
Опубліковано в Події

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Як ви оцінюєте той факт, що до міської ради тепер треба проходити через металеву рамку?

негативно, від кого ховається влада - 66.7%
позитивно, це потрібно для безпеки чиновників - 0%
я туди і так ніколи не ходив - 33.3%
я не розумію навіщо це зробили - 0%

Всього голосів: 3
The voting for this poll has ended

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео