Ринок пасажирських перевезень Білої Церкви чекає переділ?

  • П'ятниця, бер. 18 2016
  • Автор 

«Говорили, балакали – сіли  та й заплакали», - є таке народне прислів’я. Мабуть, саме так можна охарактеризувати обговорення Концепції розвитку громадського транспорту до 2020 року в Білій Церкві, яке відбулося 18 березня у приміщенні виконкому. На обговорення завітали перевізники, члени виконавчого комітету, місцеві депутати, громадські активісти, ЗМІ. Проте обговорення, а модератором зустрічі був заступник міського голови Валерій Гнатюк, звелося до формальностей. Як тільки розмова заходила по суті, пан Гнатюк обривав спікера та просив говорити лише чітко по тексту Концепції.

Перевізники сподівались, що нарешті їх зауваження, пропозиції, побажання хоча б вислухають. Натомість розмова велася, скоріше «для галочки», ніж для того, аби знайти компроміс між вимогами пасажирів до безпеки та комфорту у міських маршрутках та бізнес-інтересами перевізників.

Про те, що сама Концепція – це наспіх скомпільований текст з аналогічних документів Вінниці та Полтавської області, БЦ Nerws вже писав. Головні новації документу: запровадження GPR-навігації, єдиного електронного квитка, щоб можна було порахувати пільговиків, створення служби перевезень та єдиного диспетчерського пункту на базі КП «Тролейбусне управління». Також пропонується виділити 150-200 тис грн. профільним державним інститутам на наукову розробку маршрутів міського транспорту у Білій Церкві. Проект концепції винесуть на засідання виконкому, затим її має затвердити сесія. Опісля розроблять, як заявив Валерій Гнатюк, програмний довгостроковий документ, у якому деталізують покроково, як змінити якість перевезень пасажирів у місті. Його теж планують обговорити. Як і створення єдиного електронного квитка. Тож пасажирів і перевізників чекають численні обговорення, за якими не видно ні кінця, ні краю. І вже точно не зрозуміло, коли ж перевезення пасажирів дійсно стане комфортним.

Представники громади та місцеві депутати теж висловили свої пропозиції. Зокрема, Костянтин Бугайчук, керівник ГО «Громадський комітет народного контролю», зауважив, що розроблений проект не більше ніж, «реферат на трієчку» та й той передбачає розвиток комунального підприємства «Тролейбусне управління», а не громадського транспорту міста в цілому.  

А депутат Білоцерківської міської ради Андрій Король прямо заявив: «Я не вивчав глибоко документ, але вже з того, що я побіжно прочитав, випливає, що ви хочете в одних руках сконцентрувати всі фінансові потоки, які потім будуть розподілятися між перевізниками». Мова йде про те, що на базі Тролейбусного управління створять єдину службу перевезень, яка матиме доступ не лише до інформації про те, скільки маршруток вийшло в  рейс та який інтервал руху, але й скільки перевезено пільговиків (у разі, якщо запровадять для них єдиний електронний квиток, а для цього кожний автотранспорт потрібно обладнати зчитувальним пристроєм). А звідси всі кошти, які передбачені як компенсація за перевезення пільговиків, теж розподілятиметься цією службою перевезень.

Перевізники не проти такого обліку, проте не хочуть, аби цією інформацією володів, по суті, їхній конкурент – Тролейбусне управління, і пропонують створити таку службу на базі виконкому. На що Валерій Гнатюк відрізав: «Диспетчерську зробимо на базі КП «Тролейбусне управління», подобається це комусь чи ні, бо ми замовники послуг з перевезення. Крапка».

Також Валерій Гнатюк видав дуже цікаву сентенцію: «У всьому світі муніципальний транспорт дотаційний, а завдання Концепції, насамперед, зробити комфортне перевезення пасажирів». Це означає, що міська влада готова своїми вимогами поставити перевізників у такі умови, за яких невигідно буде далі продовжувати бізнес? Чи місцева влада знає, де знайти кошти для приватних перевізників на дотації, в умовах, що навіть немає чим з 2013 року компенсувати перевізникам проїзд пільговиків?

На зустрічі частково був присутній і міський голова Геннадій Дикий. Він зазначив, що міська влада не «винаходить велосипед», а буде йти по тому шляху, який вже пройшли у Вінниці, Львові, Житомирі та інших містах. На реформування ринку громадського транспорту, розробку маршрутів тощо витратять кошти і наймуть на цю роботу незалежних фахівців. При цьому ще раз зазначив, що Тролейбусне управління у критичному стані. Працює всього 15 тролейбусів. За минулий рік управління отримало з міського бюджету 12 млн. грн. дотації.

На що депутат Андрій Король запропонував на базі Тролейбусного управління створити такого перевізника, з якого всі інші будуть брати приклад, закупивши парк автобусів. А один із водіїв ПП «Валоїс» попросив дописати в Концепції поруч із рядком про жалюгідне становище Тролейбусного парку фразу: «Економічне становище приватних перевізників не критичне і не лягає додатковим тягарем на бюджет міста». Зауваження слушне, адже схоже за розмовами про реформи і численними круглими столами про покращення пасажирських перевезень, у Білій Церкві готується банальний перерозподіл ринку перевезень, який може закінчитися тим, що існуючих перевізників просто відтіснять, а чи створять кращу муніципальну службу перевезень, - невідомо.

Хотілося б, щоб цей процес не призвів до того, що пасажири змушені будуть або довго чекати на автобус, або йти пішки, як це вже було в 90-х роках. 

P.S. А тим часом, договорів на перевезення міська влада поки що ні з ким не уклала, а тому з 1 квітня в рейс не має права вийти жодна маршрутка. 

Прочитано 3003 раз
Опубліковано в Події

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Як ви оцінюєте той факт, що до міської ради тепер треба проходити через металеву рамку?

негативно, від кого ховається влада - 66.7%
позитивно, це потрібно для безпеки чиновників - 0%
я туди і так ніколи не ходив - 33.3%
я не розумію навіщо це зробили - 0%

Всього голосів: 3
The voting for this poll has ended

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео