Умови зарахування до страхового стажу періоду догляду за малолітньою дитиною

  • П'ятниця, лист. 18 2016
  • Автор 

ПФУ розяснює, як нараховується страховий стаж до 1 січня 2004 року та після цієї дати, а також наводить кілька прикладів: 

За період до 1 січня 2004 року

Згідно зі статтею 179 КЗпП України, за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

При цьому, як передбачено статтею 181 КЗпП, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального стажу роботи, так і до стажу роботи за спеціальністю.

Таким чином, час зазначених відпусток у період до 1 січня 2004 року в повному обсязі зараховується до стажу роботи при призначенні пенсій.

Разом з тим, статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII також передбачено зарахування до стажу роботи часу догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше, ніж до досягнення кожною дитиною трирічного віку.

Приклад 1.

Жінка не працювала і народила дитину 25 травня 1990 року, а 18 червня 1992 року народила другу дитину. З 24 вересня 1995 року вона працює на підприємстві. До стажу роботи будуть зараховані такі періоди по догляду за дитиною: з 25 травня 1990 року по 17 червня 1992 року – час догляду за першою дитиною; з 18 червня 1992 року по 18 червня 1995 року – час догляду за другою дитиною. Далі до стажу зараховуватиметься період роботи з 24 вересня 1995 року.

Час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини та іншого документа (у разі смерті дитини – свідоцтва про смерть), який підтверджує досягнення дитиною трирічного віку (виписка із паспорта, довідка органів управління житловим фондом чи довідка сільської, селищної ради народних депутатів).

Якщо у свідоцтві про народження дитини є відмітка органів внутрішніх справ про видачу їй паспорта, інші документи, які підтверджують досягнення дитиною трирічного віку, не потрібні.

За період після 1 січня 2004 року

Особи, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від                    9 липня 2003 року № 1058-IV. За таких осіб сплачуються страхові внески до Пенсійного фонду України. Відповідно, ці періоди, з 1 січня 2004 року, зараховуються до страхового стажу як періоди, за котрі сплачено страхові внески у сумі мінімального страхового внеску. При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) в цьому випадку враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Щодо часу відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, то такий період відпустки з 1 січня 2004 року до страхового стажу не зараховується, оскільки за цей період не сплачуються внески на пенсійне страхування.

Приклад 2.

Дитина народилася 3 серпня 1999 року. До 3 серп-ня 2002 року жінка перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а з серпня 2002 року по липень 2005 року – у відпустці без збереження заробітної плати згідно з медичним висновком до досягнення дитиною шестирічного віку. До страхового стажу буде зараховано час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 3 серпня 1999 року по 2 серпня 2002 року та період відпуст-ки без збереження заробітної плати з 3 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року.

О.П. Бурімська,

начальник відділу обслуговування громадян

їУПФ України у місті Білій Церкві 

Прочитано 9417 раз
Опубліковано в Громада

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео