Особливості спадкування земельних ділянок

 • Вівторок, вер. 22 2015
 • Автор 

На Київщині працюють офіси «Правового порадника», у яких фахові юристи надають безкоштовні юридичні консультації. Проект діє за підтримки партії «Солідарність»-Блок Петра Порошенка».

У рамках ініціативи правники працюють над тим, щоб громадяни почувались упевнено в спілкуванні з державними чиновниками, знали та вміли відстояти свої законні права в органах державної влади.

У нашому місті отримати безкоштовну юридичну консультацію в рамках проекту «Правовий порадник» можна в громадській приймальні партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» за адресою: м. Біла Церква, вул. Гординського, 24, оф. 205 (ІІ поверх). Телефон для довідок: 38-08-00

Цього разу юристи проекту роз’яснюють питання спадкування земельних ділянок.

Правова регламентація даного питання здійснюється Книгою 6 Цивільного кодексу України, а також законодавством у сфері реєстрації прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 1216 ЦК, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Спадкоємцем за заповітом є особа, визначена у заповіті.

 У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, здійснюється спадкування за законом.

Спадкоємці за законом поділяються на декілька черг і кожна з них успадковує майно лише у разі, якщо попередня черга його не успадкувала (всього черг п’ять, їх склад визначено у ст.1261 – 1265 ЦК).

Увага! Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Порядок оформлення спадщини на земельну ділянку є таким:

 1. Необхідно звернутися до державного або приватного нотаріуса за місцем відкриття спадщини (останнім місцем проживання спадкодавця) із заявою про прийняття спадщини. Дана заява має бути подана протягом 6 місяців з дати смерті спадкодавця. За поважних причин пропуску, строк може бути поновлений судом.
 2. Перевірити належність оформлення земельної ділянки, що є об’єктом спадкування, а саме наявність відомостей щодо неї у Державному земельному кадастрі, оформлення правовстановлюючих документів на неї.
 3. У випадку відсутності зазначених у п.2 документів або відомостей, необхідно замовити у землевпорядній організації розробку та погодження технічної документації з відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).\
  • Складання технічної документації із землеустрою передбачає, що інженер-землевпорядник має визначити точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати та скласти кадастровий план земельної ділянки. При потребі, землевпорядник відновить межові знаки.

   Інженер – землевпорядник має бути сертифікованим.

   Технічна документація має бути складена у паперовій формі та у формі електронного документу.

 4. Здійснити реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі шляхом звернення до місцевого управління Держгеокадастру та отримати Витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
 5. Після спливу 6 місячного строку з дня смерті спадкодавця, необхідно звернутись до нотаріуса, якому було подано заяву про прийняття спадщини, за видачею свідоцтва про право на спадщину.

Нотаріус зобов’язаний видати зазначене свідоцтво та зареєструвати право власності спадкоємця у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і видати витяг із зазначеного реєстру. З цього моменту спадкоємець є повноправним власником успадкованої земельної ділянки.

У випадку, якщо спадкодавцем не було повністю проведено процедуру оформлення його права власності на земельну ділянку (наприклад, не завершено процедуру приватизації), спадкоємцю належить звернутись до суду за місцем знаходження земельної ділянки з позовом про визнання право власності на земельну ділянку у порядку спадкування.

Земельну ділянку інколи успадковують одночасно декілька осіб. В такому випадку зазначена земельні ділянка успадковується у спільну власність.

У майбутньому земельна ділянка може бути поділена між ними за відповідним цивільно-правовим договором, однак поділ успадкованої земельної ділянки між спадкоємцями можна здійснювати лише після оформлення спадщини і державної реєстрації права спільної власності спадкоємців на земельну ділянку.

Прочитано 5339 раз
Опубліковано в Громада

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео