Що купить міська влада Білої Церкви, купуючи ТЕЦ?

 • Четвер, вер. 21 2023
 • Автор 

20 вересня на 44 сесії депутати вирішили придбати у власність Білоцерківської міської територіальної громади майновий комплекс, що належить ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» загальною площею 41 765,7 кв.м.

 1. До переліку майна входить устаткування, обладнання, машини та інвентар, мережі та передавальні пристрої, транспортні засоби (1 461 одиниця обладнання та 28 одиниць автотранспорту).
 2. Вартість майна за оцінкою ТОВ «Європейський центр консалтингу та оцінки» становить 298 562 956 грн. На переоформлення документів, послуги нотаріуса, державне мито доведеться витратити близько 5 млн грн.
 3. Договір купівлі не передбачає за собою переходу до міської громади будь-яких прав та обов’язків за іпотечними договорами, а сама іпотека припиняється після реалізації предмета іпотеки.
 4. Міські чиновники запевнили, що всі борги юридичної особи ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» за газ лишаються за юридичною особою, адже міська влада купує лише майно, а не юридичну особу.
 5. Після придбання майно ТЕЦ перейде на баланс КП БМР «Білоцерківтепломережа».

«За» проголосувало 30 депутатів, лише 4 депутати утрималися. Депутати цікавилися, чи не погрішить така значна купівля умови надання послуг населенню, чи можливо було побудувати модульні котельні на мікрорайоні «Незалежності» (колишній масив «Леваневського») замість купівлі старого обладнання ТЕЦ, а також рекомендували міському голові на майбутнє розробити альтернативну мережу опалення масиву. Цікавилися також чи зірветься опалювальний сезон, якщо не купувати майно ТЕЦ.

Довідка про судові розгляди щодо майна:

 • Наразі це майно у вигляді застави по іпотеці перебуває у власності Національного банку України.
 • Як відомо, 16 лютого 2015 року між Нацбанком та ПАТ «Фінанси та кредит» (банк належав Костянтину Жеваго) був укладений договір рефінансування, в якості забезпечення вищезазначених зобов’язань до іпотеки було передано цілісний майновий комплекс ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ».
 • 14 квітня 2020 року Господарським судом Київської області відкрито провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ».
 • 22 травня 2023 року Господарський суд Київської області задовольнив позов Нацбанку до ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» про стягнення з відповідача на користь позивача єдиного майнового комплексу ТЕЦ в рахунок погашення заборгованості банку «Фінанси і кредит» по рефінансуванню в сумі 1  439 568 515, 35 грн.
 • ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» подала апеляцію на таке рішення до Північного апеляційного господарського суду. 28 серпня 2023 року суд відкрив апеляційне провадження в справі № 911/3981/16 та призначив розгляд на 20 вересня 2023 року. Тобто депутати приймали рішення про придбання майна ТЕЦ в той час, як суд розглядав апеляцію. Депутати не могли знати, яким буде рішення апеляційної інстанції. Суд вирішив, що засідання по апеляції призначити на 11 жовтня 2023 року. Про таку ситуацію попереджало депутатів юридичне управління міськради. Чи може Нацбанк тепер продати майно, якщо рішення апеляційної інстанції наразі немає, а рішення суду першої інстанції законної сили не набрало?

Довідка щодо можливості проведення опалювального сезону

 • За інформацію, яку подавав міський голова Геннадій Дикий у листі до Прем’єр-міністра України, Секретаря РНБО України, Голови КОВА від 09.08.2022 діяльність ТЕЦ фактично повністю зупинена. Чому? Міський голова зазначив наступне: «Підприємство не має можливості розпочати опалювальний сезон 2022-2023 через накопичену заборгованість за спожитий газ та фінансову неспроможність виконати роботи по підготовці до опалювального сезону технологічного обладнання».
 • Яким же чином пройшов опалювальний сезон 2022-2023 на масиві «Незалежності»? Виявляється, 30 травня 2022 року ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» надала згоду на передачу в оренду водогрійних котлів КП БМР «Білоцерківтепломережа». Таким чином, минулий опалювальний сезон на масиві забезпечило комунальне підприємство.
 • Білоцерківська міська рада листом від 20.07.2022 року звернулася до Нацбанку України про укладання договору купівлі-продажу предмету іпотеки, тобто цілісного майнового комплексу ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ».

Довідка по економічному стану підприємства

Чи вигідна таку купівля громаді? Покаже час. Депутати наголошували на тому, що це вимушений крок, адже інакше забезпечити опалювальний сезон буде проблематично.

Також заступник міського голови Анатолій Кравець зазначив, що у перспективі можливо місто буде заробляти на когенерації (виробництві електричної та теплової енергії у комбінований спосіб), власне тим, ради чого і була збудована ТЕЦ. Щоправда, ці перспективи скоріше примарні, ніж реальні. У розпорядженні редакції БЦ News є лист НКРЕКП до ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» з копіями до міського голови Г.А. Дикого та КП БМР «Білоцерківтепломережа» від 20.04.2022, де зазначається наступне: «У країнах ЄС при комбінованому способі виробництва електричної та теплової енергії прийнятним вважається коефіцієнт використання теплоти палива, що перевищує 70%, а у більшості випадків досягає 90%. У більшості існуючих ТЕЦ України фактичний коефіцієнт використання палива більш ніж 80%. Проаналізувавши динаміку обсягів відпуску електричної енергії та виробництва теплової енергії ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» упродовж 2013-2021 років, відбулося значне зниження обсягів виробництва. Падіння виробництва теплової енергії склало майже 77%, а обсяги відпуску електричної енергії знизились на 88%. Ефективність роботи ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» є майже вдвічі нижчою від інших виробників, що проводять діяльність в Україні».

За висновками НКРЕКП, така робота ТЕЦ є причиною того, що вона є «неконкурентним гравцем на ринку електричної енергії, постійно нарощує заборгованість за газ». А після відомих подій в кінці 2022 року в Білій Церкві, згідно листа міського голови Геннадія Дикого до голови Нацбанку України від 09.05 2023 року, діяльність ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ» повністю зупинена.

Відтак, сподіватися, що ТЕЦ колись почне не лише гріти масив, а й виконувати свої прямі функції – виробляти електроенергію в когенерації та приносити прибуток місту – поки не доводиться, особливо в умовах воєнного стану. Адже для відновлення роботи ТЕЦ, яку фактично довели до банкрутства, потрібні чималі капіталовкладення з міського бюджету.

Міська влада також не змогла відповісти депутатам, чи доведеться після купівлі ще витрачати кошти на утримання майна ТЕЦ. Заступник міського голови Анатолій Кравець лише припустив, що на випадок блекауту доведеться купити потужний генератор.

Прочитано 465 раз
Опубліковано в Економіка

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Курс валют предоставлен сайтом kurs.com.ua

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео