Чи варто вкладати гроші у землю с/г призначення?

  • Неділя, лют. 13 2022
  • Автор 

Це питання з відкриттям ринку землі в 2021 році стало широко обговорюваним серед населення України. Українська земля є скарбом нашого народу, бо наші землі найродючіші землі, забезпеченість якими не можна порівняти з жодною країною світу. Тому є думка, що і ціна має бути високою, приносити гарний дохід власнику. Однак за фактом бачимо, що у порівнянні з іншими країнами Європи орендна плата і ціна землі навіть у Київській області, де вона за оцінками експертів має бути найдорожча в Україні, досить низька. А чи можуть «паї» приносити реальний високий дохід своїм власникам, і що вигідніше, і що безпечніше: купити і здавати землю в оренду, вкластися в нерухомість чи просто покласти гроші на депозит?

Відповіді на ці питання шукала у науковій роботі «Ринок землі та його роль в трансформації економіки України» Аліна Харенко, учениця 11 класу Білоцерківського навчально-виховного об’єднання «Ліцей-МАН» (науковий керівник – Олена Часнікова, канд. пед. наук).

Тож пропонуємо факти і аргументи.

ЦІНА ЗЕМЛІ І ФАКТОРИ, ЩО НЕЇ ВПЛИВАЮТЬ

Земля є особливим товаром. На цінність землі сільськогосподарського призначення впливає реальну відсутність її замінників, якість ґрунтів, клімат, віддаленість від центрів споживання. Просторовість території України і багатство природних ресурсів та суб’єктивні чинники господарювання, сприяли розвитку екстенсивним шляхом, що призвело до втрат природноресурсного потенціалу. Починаючи з 1990 р., в Україні відбувається помітне сповільнення інерції росту продуктивності ґрунтів, що вимагає невідкладних заходів щодо надання їй якісно нового імпульсу, зокрема забезпечення раціонального управління посівними площами. Поступовими темпами погіршується екологічний і якісний стан ґрунтів.

Вирішальним чинником ціни землі на землю є попит, він визначається цінністю землі для її користувачів. У країнах з низькими процентними ставками й більш доступними кредитами ціни на землю будуть вище. Крім процентної ставки, вищий рівень захисту прав власності на землю буде сприяти вищим цінам. Для порівняння найдорожче землю оцінюють на Мальті. Тут один гектар коштує 181282 дол., найдешевша земля у Росії – 1140 дол. Економічно обґрунтована середня ціна за 1 га на сьогодні ≈ 3000 дол. (Україна)

ЦІНА ЗЕМЛІ В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

За висновками експертів у кожній окремій області України ціна на землю може бути різною. Економічно обґрунтована середня вартість землі в Україні становить 51,2 тис. грн за гектар. Орендна плата за землю становить в середньому 3425 грн за 1 гектар по Україні, а ставка по довгостроковим кредитам в іноземній валюті – 6,7%.

Приклад. На час проведення дослідження (13.01.2022 рік) один з лотів на аукціоні ProZorro - ділянка землі с/г призначення площею 1,99 га, місцезнаходження: Київська область, Обухівський р-н, Халеп'янська сільрада, пропонувалася за 237, 660 грн. або трохи більше ніж 4000 дол. за га. Ціна оренди земельної ділянки 1 га ≈ 400 дол. Броварський р-н, Березанська міська рада.

КАПІТАЛОВКЛАДЕННЯ: ЗЕМЛЯ, НЕРУХОМІСТЬ, ДЕПОЗИТИ

 
Земля с/г призначення

Плюси! Земля дає гарантований пасивний дохід (за законом договір оренди мінімум 7 років) відразу після підписання договору купівлі-продажу. Дохідність: 5-12% пасивного щорічного доходу від оренди. Ціна зростатиме на 50-80% щорічно (протягом перших 3 років із відкриття ринку).

 

Звернути увагу!

Потрібно обирати якісні ділянки з гарним потенціалом зростання вартості. Підготовку документів та перевірку юридичної чистоти угоди краще доручати спеціалістам.

Нерухомість

Плюси! Доходність: 3-15% пасивного щорічного доходу від оренди.

Ціна може зростатиме щорічно на 10-20% (прогноз), може падати (старі будівлі).

Звернути увагу!

Є витрати на утримання. На ринку інвестицій у новобудови зберігається високий ризик втрати коштів у проблемному об'єкті. Але за період від "котловану" у разі здачі об’єкту експлуатацію ціна зростає на 30-60%.

Депозит

Плюси! Банківський вклад дає пасивний дохід. Гарантія повернення вкладу у сумі до 200 тис. гривень вклади фізосіб. Дохідність: 10-13% пасивного щорічного доходу від суми вкладу. Простота відкриття.

Звернути увагу!

Потрібно перевірити ліцензію банківської установи, її участь у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб. Часто відсотки по депозиту дорівнюють рівню інфляції. Це дозволяє лише зберегти гроші.

 

ТОЖ РОБИМО ВИСНОВКИ. Серед розглянутих об’єктів для інвестування земля с/г призначення – найбільш перспективний і прибутковий актив для розміщення капіталовкладень. Орендна плата за землю невисока, її розмір порівнянний із розміром ставок за депозитами, що дозволить убезпечити гроші від інфляції. Однак саме зараз власники землі можуть розраховувати на її суттєве здорожчання протягом найближчого періоду (3-8 років). І вкладені сьогодні у землю с/г призначення 100  тис. грн. сьогодні, обіцяють принести за декілька років до 80 тис. прибутку. Це важливо! Але справа не тільки в цьому. Ми думаємо, що вкладати гроші в землю варто, ще й тому, що це НАША ЗЕМЛЯ – УКРАЇНСЬКА, і саме ми маємо про неї дбати! А порада тим людям, які мають паї – зважити все перед тим, як будете їх продавати! 

Олена Часнікова

Аліна Харенко

Прочитано 2683 раз
Опубліковано в Економіка

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Курс валют предоставлен сайтом kurs.com.ua

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео