Кому вигідно банкрутство найбільшого в країні виробника шин?

  • Середа, січ. 09 2019
  • Автор 

На початку грудня 2018 року Господарський суд Київської області визнав банкрутом шинний завод Росава, відкривши ліквідаційну процедуру підприємства і скасувавши арешт його активів. Ліквідатором арбітражного керуючого суд призначив Світлану Дьоміну. Про це повідоляє сайт Ліга. Бізнес.

За даними ліквідаційної комісії Росави, компанія накопичила кредитних боргів на 20,58 млрд грн.

КОРИСНІ ДАНІ. Білоцерківський шинний завод (з 2011 року - ПрАТ "Росава") відкрито в 1972 році. Компанія випускає продукцію під брендом Rosava. Виробничі потужності компанії - близько 6 млн шин на рік. У 2017 році компанія наростила чистий збиток на 73,8% - до 717,79 млн грн. Чистий дохід впав на 41,7% - до 875,27 млн ​​грн.

З чого почалося

У вересні 2015 року НБУ визнав неплатоспроможним фінансового партнера Росави - банк Фінанси і Кредит, який також входить в однойменну фінансово-промислову групу "Фінанси і кредит" депутата Костянтина Жеваго.

За даними Фонду гарантування вкладів фізосіб, Росава заборгувала банку майже 2 млрд грн по ряду кредитних договорів, де вона виступала поручителем. Щоб піти від виплат, компанія спробувала в судах визнати договори поруки недійсними. Ключовий аргумент - зміна умов кредитного договору нібито без її відома.

В одних випадках спроби були успішні, в інших - ні. Наприклад, в серпні 2016 року суд зобов'язав Росаву, як поручителя і Кременчуцький шкірзавод, як позичальника, виплатити банку 84 млн грн. Однак держвиконавець почав стягнення тільки через півтора року - в січні 2018 -го. За рахунок іншого позову Росаві вдалося відкласти процес до кінця квітня.

Відразу після цього - 20 квітня - компанія оголосила про "реорганізацію". У Росаві це рішення зв'язали з необхідністю реструктурувати підприємство, щоб відповідати вимогам ринку про поділ різних сегментів. Її опоненти побачили інші мотиви. "Поділ" Росави у Фонді гарантування назвали спробою заблокувати стягнення з неї боргів, оскільки закон не передбачає цього під час ліквідації або реорганізації великих підприємств.

Крім того, реорганізація зберігає ймовірність, що Росава передасть своє майно одним правонаступникам, а зобов'язання - іншим, додали у Фонді.

У серпні 2017 року Генпрокуратура ініціювала розслідування з приводу двох кредитів на суму 1 млрд грн, які Росава отримала від банку в період з червня по серпень 2015 року - за кілька місяців до його банкрутства.

Наступного року до звинувачення підключилася і ДФС. За даними податкової, Росава з 2011 по 2018 роки вивела за кордон $ 52,7 млн ​​валютної виручки, не сплативши до держбюджету 1,3 млрд грн пені.

Доленосне рішення

На початку грудня Господарчий суд Київської області порушив справу про банкрутство Росави за заявою глави ліквідаційної комісії, яка виявила у компанії 20,58 млрд грн кредиторської заборгованості.

Згідно з даними ліквідаційної комісії, вартість майнового комплексу Росава оцінена в 762,1 млн грн, активи - в 3,37 млрд грн, тоді як зобов'язання - в 18,71 млрд грн, випливає з матеріалів суду.

До цього ДФС вже намагалася провести опис майна виробника шин. Аналіз майнового стану показав, що всі активи Росави на суму понад $ 400 млн знаходяться в заставі у визнаного неплатоспроможним банку Фінанси і кредит. Але компанія продовжує працювати не без допомоги третіх осіб, стверджує відомство.

За даними ДФС, Росава виконує договори переробки давальницької сировини одного зі своїх контрагентів - ТОВ Преміорі.

Чи означає банкрутство Росава спробою Жеваго очистити її від боргів? Юристи не виключають цей сценарій.

"Банкрутство - це нормальний процес очищення компанії від боргів, це не означає, що завтра завод закриється, - говорить глава аналітичного департаменту Concord Capital Олександр Паращій. - Просто певним кредиторам не повернуть гроші".

"Головне питання: хто несе тягар повернення боргів за кредитами, яка компанія замкне на собі виробничі потужності, а також хто буде володіти правами на бренд Росава, - розповідав раніше LIGA.net керівник проектів практики безпеки бізнесу Juscutum Олександр Горобець. - Зазвичай в ліквідаційну яму звалюють всі борги, а найцінніше і очищене від зобов'язань майно перетікає в інші підприємства ".

Не виключено, що Жеваго зробить спробу знову отримати вже "реанімовану" компанію, вважає Паращій. "З наших практик зазвичай все закінчується тим, що кредитори нічого не отримують, а бізнес разом з власником залишаються", - додав він.

За даними реєстру юридичних осіб, Преміорі - контрагент Росави - належить британській Premiorri Ltd, її бенефіціар - топ-менеджер Жеваго, колишній генеральний директор Росави Вадим Татусь.

Богдан Заїка

Прочитано 1994 раз
Опубліковано в Економіка

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Курс валют предоставлен сайтом kurs.com.ua

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео