Сьогодні ЖЕКи, а за два тижні… знову ЖЕКи?

  • П'ятниця, черв. 17 2016
  • Автор 

Однією з найбільших проблем, яка сьогодні непокоїть білоцерківців, котрі мешкають у багатоповерхівках, є  подальша доля їхнього спільного житла. Раніше балансоутримувачем і основним надавачем послугз утримання будинку та прибудинкової території  був ЖЕК. Відповідно до Закону України "Про особливостіздійснення права власності у багатоквартирному будинку"  з 1 липня 2016 року ЖЕКи мали бути позбавлені такої монополії, оскільки співвласники повинні були визначитися із формою управління будинком. У випадку, якщо цього не буде зроблено – виконавчий орган відповідної ради повинен провести конкурс із визначення управителя. Однак 14 червня 2016 року Верховна Рада України проголосувала зміни до вищезазначеного закону, які фактично знівелювали попередню ідею реформи, надавши ЖЕКам можливість і надалі бути незмінним монополістом до моменту проведення конкурсу. А таке формулювання змін до закону не дуже стимулює виконкоми організовувати та проводити конкурси якомога швидше.

Проте слід зауважити, що співвласники й надалі зберігають за собою право самостійно й у  будь-який час визначатися із формою управління своїм багатоквартирним будинком.

Які саме ці форми управління? З проханням пояснити, які це форми управління, ми звернулися до депутата Білоцерківської міської ради, голови фракції "БПП "Солідарність" Геннадія Джегура.  

"Нині є три можливі варіанти керуванння багатоповерховим будинком. Розгялнемо кожен з них:

1 шлях: створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку). В цьому випадку співвласники створюють юридичну особу та спільно несуть тягар управління (я за сусіда, сусід за мене) будинком. Розроблена ціла процедура зі створення ОСББ. Вона доволі довга й непроста. Та й сама практика функціонування ОСББ є доволі суперечливою. Поряд із прикладами успішної діяльності таких об’єднань  нерідко трапляється так, що ОСББ не виконує покладених на нього функцій. Усе залежить від кількох факторів: перший – від того, хто очолить ОСББ, наскільки це буде відповідальна, чесна і компетентна людина, готова приймати рішення у критичних ситуаціях (наприклад, підтоплення будинку у вихідний чи святковий день) та прозоро і по-господарськи  розпоряджатися спільними коштами співвласників будинку. Другий фактор – стан та вік багатоквартирного будинку. Ні для кого не секрет, що переважна більшість багатоповерхівок міста потребують ремонту. І нерідко - капітального. Тому при створенні   ОСББ мешканці  повинні будуть вирішувати, де знайти кошти і яким чином привести будинок у належний стан, щоб  у ньому можна було безпечно жити.

2 шлях: самоорганізація та самоуправління співвласників будинку. На загальних зборах власники квартир приймають рішення, що самі управлятимуть своїм будинком. Тобто всі разом все робитимуть і разом за все відповідатимуть. Ефективним цей метод  може бути лише тоді, коли всі співвласники живуть абсолютно дружно або ж будинок має всього кілька квартир. Тоді, до прикладу, по черзі вони прибиратимуть під’їзд, разом його фарбуватимуть, разом будуть перекривати дах тощо. Доцільність прийняття такого рішення у багатоповерхівці, де нерідко сусід не знає сусіда, або ж мешканці не можуть навести лад навіть у своїй квартирі,  викликає великий сумнів. Проте виключати і такий шлях управління будинком не потрібно.

3 шлях: управлінська компанія, яку оберуть самі мешканці будинку. І не просто оберуть, а наймуть на роботу на умовах договору, в якому будуть прописані всі умови співпраці. Не дотрималася компанія  умов договору – мешканці будинку розірвали угоду й обрали іншу. Все чітко і зрозуміло. Головне – укласти договір із фаховою компанією, котра має достатню кількість і техніки, і людей, здатних вчасно і якісно здійснювати всі роботи, необхідні для повноцінного функціонування будинку. Вартість послуг з управління визначається мешканцями і зазначається у договорі з управлінською компанією.

Укласти угоду з такою компанією щодо обслуговування будинку може й ОСББ, оскільки  з моменту створення об’єднання у власників квартир з’являються альтернативні шляхи управління будинком – від самозабезпечення, коли власноруч наймаються електрики, сантехники, двірники тощо, – до найму відповідної управлінської компанії, знову ж таки, на умовах договору.

Слід зазначити, що сьогодні саме мешканці є замовниками послуги з утримання будинку та прибудинкової території, а відтак – саме вони мають право визначати умови ( в тому числі й тариф),  на яких погоджуються найняти або ЖЕК, або приватну управлінську компанію".

Шкода, але багато білоцерківців, звикнувши до монополій, не в повній мірі розуміють, що законодавство на сьогоднішній день надає значно більше можливостей ефективно управляти своїми будинками, ніж пропонується тими ж монополістами. Потрібно лише подивитися на це з позиції не споживача, а замовника послуг.

Прочитано 2660 раз
Опубліковано в ЖКГ

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Чи задоволені ви ціною на продукти харчування у Білій Церкві?

ні, грошей не вистачає - 54.5%
так, цілком задоволений - 0%
стараюся купляти на розпродажах, оптових ринках - 9.1%
не слідкую за цінами - 36.4%

Всього голосів: 11
The voting for this poll has ended

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео