З 1 липня мешканці стають власниками своїх будинків

  • Середа, лип. 01 2015
  • Автор 

Сьогодні, 1 липня, вступив в дію закон "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", що дозволяє мешканцям передавати усі функції управління будинком ОСББ або найманому управителю.

Що означає цей закон на практиці? У першу чергу він важливий для мешканців ЖЕКівських будинків. Вони мають протягом року визначитися: чи створювати їм ОСББ і самим управляти будинком чи шукати найманого управителя. Якщо протягом року так і не ухвалять жодного рішення, управителя на конкурсній основі їм обере виконком міської ради.

Новий закон сприятиме появі на ринку комунальних послуг приватних організацій, які зможуть конкурувати з житлово-експлуатаційними конторами і саме з ними, за умови, якщо мешканці не зможуть самостійно управляти будинком, будуть укладатися договори терміном на 1 рік. Якщо послуги з обслуговування мешканців влаштують, термін договору продовжать. 

Закон встановлює правовий статус ОСББ як непідприємницького товариства, змінює принципи утворення ОСББ і регулює компетенцію зборів співвласників багатоквартирного будинку та їх обов'язків, а також порядок прийняття ними рішень з управління будинком. Це важлива новація, адже нині не так багато громадян вирішили створити в своєму будинку ОСББ. Адже було багато юридичних труднощів, які не могли самостійно подолати звичайні мешканці. У першу чергу, ОСББ вважалися прибутковою організацією, а значить сплачували податки, що навряд чи могло влаштувати самих мешканців. Нині ця перепона усунута.

Також спрощується порядок ухвалення рішень в багатоквартирному будинку. Згідно із законом, рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники, яким належать сумарно понад 75% квартир і нежитлових приміщень від загальної площі усіх квартир і приміщень багатоквартирного будинку. 50% голосів достатньо аби обрати головуючого на зборах. Співвласники будинку, що були відсутні на зборах, зможуть висловити свою думку під час письмового опитування. Рішення зборів у вигляді копії протоколів зберігається у міській владі, а також оприлюднюється на сайті мерії.

За оцінкою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, цей закон знищує монополію житлово-експлуатаційних контор в частині управління багатоквартирним будинком, оскільки мешканці зможуть самостійно управляти будинком шляхом створення ОСББ або передачі таких функцій керівникові.

При цьому в Мінрегіоні й комітеті Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства вважають, що цей закон допоможе мешканцям стати ефективними власниками разом із ОСББ і житлово-будівельними кооперативами.

Проте вже зараз є дві застороги щодо нового закону. По-перше, не прописано, які вимоги має виконати юридична чи фізична особа-підприємець, щоб брати участь у конкурсі управителів, а тому це може призвести до того, що на ринку послуг залишаться ті ж самі ЖЕКи, лише під іншою назвою, або ж виникне багато фірм-одноденок, які зберуть з мешканців кошти і зникнуть.

Ще один недолік закону – його м’якість. У країнах Балтії теж відмовилися від послуг ЖЕКів, але в один день. З наступного дня мешканці самі були змушені оперативно визначитись, як керувати своїм будинком. Український закон дає для такого вибору аж цілий рік, а після року мешканцями все одно опікується міська влада, обираючи управителя будинку. Тож за таких «тепличних» умов годі сподіватися на оперативну реакцію жителів колишніх ЖЕКівських будинків.

Прочитано 5591 раз
Опубліковано в ЖКГ

Коментарі  

Володимир
0 #1 Володимир 02.07.2015, 18:48
Впевнений що ніхто із мешканців нічого на протязі року не запропонує свого.Пройде рік і влада призначить свого керівника. Альтернативи ЖЕК пока немає.
Жора
+3 #2 Жора 09.07.2015, 20:53
Такого поняття як «ЖЕКівських будинків» не існує. А те що «З 1 липня мешканці стають власниками своїх будинків», взагалі важко піддається розумінню. Так як будинки давним давно(з 19.06.1992) не є “жековськими”, а їх власниками давним давно(з 19.06.1992) є власники квартир
(Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 , ч. 2 ст. 382 ЦК України від 16.01.2003 “багатоквартирн ий будинок належить на праві спільної сумісної власності власникам квартир”)
Мова йде лише про те(у новому законі) щоб загнати власників квартир у комунальне рабство і продовжити агонію ЖЕКів допоки житловий фонд України не почне валитися, бо ЖЕКи нічого не роблять.
Так що в кого є розум, бігом робіть ОСББ, допоки, через рік, ви не втратите право розпоряджатися своєю власністю. Цей закон хотіли прийняти при Януковичу, але одумалися. Так нова команда перевершила своїх попередників на порядок у безпредєлі. :D

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Чи варто у війні робити алейки?

так, гарне буде місто - 0%
ні, такі витрати недоречні - 16.7%
краще направити ці гроші військовим - 83.3%
мені все одно - 0%

Всього голосів: 6
The voting for this poll has ended

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео