Греко-католики Білої Церкви урочисто відкрили нову каплицю

  • Понеділок, лип. 27 2015
  • Автор 

25 липня 2015 р. відбулося відкриття каплиці парафії Рівноапостольної блаженної княгині Ольги УГКЦ в м. Біла Церква. На спільну молитву до парафіян чисельно прибули вірні храму Різдва Христового м. Білої Церкви УГКЦ, парафіяни громади Архистратига Михаїла Малої Вільшанки УГКЦ, парафіяни храму св. Івана Хрестителя РКЦ в м. Біла Церква та люди доброї волі з числа місцевих мешканців.

Настоятель парафії, о. Євген в ході проповіді наголосив на двох вимірах цієї події: духовному та історичному. В духовному вимірі – в Білій Церкві греко-католицька спільнота, а також всі люди доброї волі мешканці міста, отримали подарунок від Господа – стале місце моління – місце, де постійно можна зустрітися з Євхаристійним Христом в Святому Причасті, Святих Тайнах, Святому Письмі. о. Євген порівняв каплицю з колискою, яка є не великою, проте затишною. Так як кожна людина починає свій шлях з колиски під пильною опікою матері, так і відтепер, кожен християнин міста незалежно від міри власного воцерковлення може духовно зростати за заступництвом та покровом Пресвятої Богородиці та патронеси парафії Рівноапостольної блаженної княгині Ольги.

Греко-католики Білої Церкви відкрили нову каплицю

Історичний вимір події вказує на відновлення історичної справедливості в Білій Церкві. Адже перші греко-католицькі храми на Білоцерківщині згадуються вже в XVII ст., а їхній розквіт припадає на XVIII ст., коли греко-католицькі громади на берегах Росі і її приток, окрім поновлення старих святинь, збудували нові. Тоді Слово Боже звучало в семи греко-католицьких церквах у Білій Церкві. Йдеться про церкви св. Миколая Чудотворця, св. апостолів Петра і Павла, Покрова Пресвятої Богородиці, Преображення Господнього, Різдва Христового, Святої Трійці та Успіння Пресвятої Богородиці. Навколо Білої Церкви у XVIII ст. було 22 греко-католицьких храми, що прикрашали навколишні села – Блощинці, Іванівку, Коженики, Мазепинці, Малу Антонівку, Малу Вільшанку, Малу Сквирку, Макіївку, Матюші, Озерну, Острійки, Пилипчу, Потіївку, Сухоліси, Трушки, Узин, Фурси, Храпачі, Черкас, Чупиру, Шкарівку і Яблунівку. Мешканці решти сіл, присілків і хуторів на Білоцерківщині були парафіянами цих церков.

tse3

Від сьогодні в Білій Церкві вперше за два століття відновлюються на сталому місті постійні богослужіння і покровителька парафії, якраз прикладом свого життя (особистого – духовного навернення та передання віри що призвело до наверення цілої держави) допомагатиме нам поглиблювати та розвивати свою віру.

Греко-католики Білої Церкви відкрили нову каплицю

P.S. В останні роки XVIII ст. Білоцерківщина була окупована Російською імперією та включена разом з цілою Правобережною Україною до свого складу. Тоді за наказом імператриці Катерини ІІ більшість греко-католицьких храмів була переведена на православний обряд. Так більша частина білоцерківських християн стали конфесійно православними. Проте й тоді чимало парафіян залишилися вірними Греко-Католицької Церкви. В деяких селах (зокрема, у Потіївці) були збудовані греко-католицькі каплиці. Проте і їх було закрито в 1839 р., коли Греко-Католицьку Церкву на теренах Російської імперії було насильницьки приєднано до Російської Православної Церкви.

Лишалася греко-католицька спадщина – храми (вже православні), їхнє начиння, документи і спогади. Проте дерев’яні церкви мають свій вік. Їх перебудували в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. за уніфікованими російськими проектами. Начиння здебільшого не пережило більшовицького пограбування і знищення церков у 1930-х роках.

 
Прочитано 5284 раз
Опубліковано в Події

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Чи будете вакцинуватися бустерною дозою вакцини?

категорично проти - 33.3%
вакцинуюся - 66.7%
хочу, але маю протипоказання - 0%
а що це таке? - 0%

Всього голосів: 3
The voting for this poll has ended

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео