Як проводяться учнівські олімпіади в Білій Церкві

  • Четвер, груд. 04 2014
  • Автор 

Кожна країна прагне до зміцнення свого наукового потенціалу. Це запорука її розвитку, добробуту громадян, а також необхідна умова визнання іншими країнами світу. Тому у кожній розвиненій державі проводяться різнобічні заходи щодо виявлення та розвитку обдарованої молоді, оскільки саме від неї залежить майбутнє кожної нації.

Виплекати і розвинути здібності й обдарування дитини    - нелегка праця, яка починається за шкільною партою.  А розкрити себе, показати свої здібності  дитина може через участь у  різноманітних спортивних, творчих та інтелектуальних конкурсах, турнірах, олімпіадах, що проводять загальноосвітні, позашкільні, вищі  навчальні заклади, громадські, державні та міжнародні організації.

Проведення олімпіад з базових дисциплін регламентуються  Положенням  про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22 вересня 2011 р. № 1099, зареєстрованим  в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 р. за № 1318/20056, а також щорічними  наказами Міністерства освіти і науки України та  департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації. На виконання цих документів  начальник управління освіти і науки Білоцерківської міської ради видає свій наказ, яким затверджує місце і час проведення  ІІ (міського) етапу олімпіади  з кожного предмета, членів організаційного комітету та членів журі.

У цьому  навчальному році,  відповідно до  наказу МОН від  08.08.2014 року  № 918  «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів  з навчальних предметів у 2014/2015 навчальному році»,   олімпіади проводяться з  української мови та літератури, іноземних мов (англійської, німецької, французької), історії, математики, біології, географії, астрономії,  фізики, хімії, екології, інформатики: І етап (шкільний) – у жовтні 2014 року, ІІ етап (міський) – у листопаді-грудні 2014 року, ІІІ етап (обласний) – у січні-лютому 2015 року.

Понад п’ять тисяч учнів із загальноосвітніх закладів міста з 7 по 11 класів взяли участь у шкільному етапі олімпіад.  У позаурочний час  вони розв’язували задачі підвищеної складності, виконували творчі завдання з базових предметів, підготовлені вчителями шкіл та працівниками науково-методичного центру управління освіти і науки Білоцерківської міської ради. З цими надзвичайно цікавими і водночас нелегкими завданнями шкільного етапу олімпіад змогли справитися не всі. Як і в кожному змаганні, в учнівських олімпіадах є переможці, які вибороли право представляти шкільну команду на міському етапі з різних предметів.

30 грудня ІІ етап олімпіади з географії проходив на базі Білоцерківської гімназії № 2. Для реалізації принципів громадсько-державного управління освітою  члени організаційного  комітету вирішили  ознайомити громадськість міста із процедурою проведення міського етапу олімпіад. О 8 годині ранку до закладу прийшли організатори олімпіади, начальник управління освіти і науки Білоцерківської міської ради Петрик Юрій Федорович, оператор місцевого телеканалу «Крокус», адміністрація гімназії № 2  та  батьки - члени асоціації батьківської громадськості (їх діти  які  не беруть участі в олімпіаді з географії), які   виявили бажання поспостерігати за тим, який механізм підготовки й проведення олімпіади:  Горбенко Наталія Василівна, Зіброва Олена Олександрівна, Мартич Ольга Петрівна – представники батьківських комітетів  Білоцерківської гімназії № 2, спеціалізованої школи з поглибленим вивченням іноземних мов № 9 та загальноосвітньої школи № 7.  Такий громадський контроль відбувався впродовж всього  організаційного періоду  олімпіади.

У кожного з присутніх різні думки, але одне спільне бажання – успішно провести олімпіаду та визначити переможців, які будуть гідно представляти наше місто на   обласному етапі змагань.

Відповідно до Положення про олімпіади і конкурси, завдання для міського етапу олімпіад готуються обласними інститутами  післядипломної освіти. В Київській області – це Київський обласний  інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів. Вже другий  рік   ці завдання відправляються  електронною поштою в день проведення олімпіади  (з 8.00 до 8.30) на  спеціально створену електронну скриньку, ключ до якої має лише один працівник управління освіти  і науки – координатор роботи з обдарованою молоддю. Відкривши електронну пошту,  він видруковує завдання в закладі, де проводиться відповідна олімпіада і, разом із спеціалістом від управління освіти і науки, який відповідає за той чи інший предмет, множить завдання для кожного учня,  який братиме участь в олімпіаді.

У батьків, присутніх у гімназії 30 листопада,  з’явилось запитання: «Чи можна завдання видрукувати раніше?».  Методист науково-методичного центру управління освіти і науки, відповідальна за географію С.І.Сударікова, пояснила, що це неможливо, адже  завдань нізвідки взяти, поки вони не прийдуть на електронну скриньку саме з 8.00.  Якщо завдань немає до 8.30, тоді вони дзвонять до КОІПОПК, оскільки просто не встигнуть їх  роздрукувати до 10.00, до початку олімпіади.  Але в цьому році такого не траплялося.

Процес множення  завдань досить тривалий, оскільки це – по 5 стандартних аркушів на кожного учасника. А їх брало  участь  досить багато: по 22 учні   8-11 класів на кожній паралелі. 

Коли завдання готові, відповідальна особа за проведення олімпіади (в нашому випадку - методист Сударікова С.І.) провела  інструктаж з учителями, які будуть знаходитися з учнями  у   кабінетах під час проведення олімпіади. Обов’язковою умовою для цих учителів є те, що  їх фах  не має  відношення до викладання випробувальної дисципліни. Зазвичай до такої роботи залучають учителів початкових класів, але в  гімназії № 2 це - учителі іноземних мов, так як школи І ступеня в цьому закладі немає. Вони  мають дати зразок підпису олімпіадної роботи,  нагадати учням правила поведінки пыд час виконання завдань, створити комфортні умови для учнів під час написання роботи, спостерігати за тим, щоб школярі не використовували сучасні ґаджети, не заважали один одному.  Після  завершення  виконання завдань учнями, яке триватиме до 14.00, вчитель передає  роботи організатору, а той, в свою чергу, закодовує їх і лише після цього віддає  для перевірки членам журі.

Поки тривала ця підготовча робота, в холі гімназії вже зібралися учні – учасники міської олімпіади. «Чи важкі завдання?», «Чи справлюсь?», «Хоча б не попалось…», - літають думки у конкурсантів.  За останніми настановами зверталися вони до учителів, які їх готували до цих змагань, а тепер  привели у заклад.  Світлана Іванівна привітала учнів  із участю в такому важливому заході, попередила про порядок роботи та завела у відповідні аудиторії. Учителі, переконавшись, що всі їхні учні вчасно потрапили на олімпіаду, залишили гімназію.  В холі  та на коридорі чергував  лише представник закладу.

Подальша  робота  організовується так. Після того, як учні написали й здали роботу, до закладу зібралися члени журі. До складу журі входять досвідчені педагоги загальноосвітніх закладів міста, учителі з педагогічними званнями, а також ті, хто має досвід  і результати у підготовці переможців  подібних змагань вищого рівня .  Вони спершу роз’язують завдання самі, потім звіряють їх із відповідями, які надходять до відповідальної особи  в такий самий спосіб, як і завдання, 0 14.30, а далі їх розподіляють на перевірку закодованих робіт  у відповідних класах таким чином, щоб учитель, який готував учнів на певній паралелі, не потрапив на перевірку робіт саме цього класу. Визначити це досить легко, адже в організатора – заявки зі шкіл, де зазначається не лише  учень, що бере участь в олімпіаді, а й прізвище учителя, який його готував. Лише після перевірки роботи розкодовуються, а результати протоколюються. Щопонеділка на сайті управління освіти і науки розміщуються протоколи з набраними учнями балами. У разі, якщо хтось із учасників сумнівається у правильності оцінки його роботи, він має право звернутися з апеляційною заявою до голови організаційного комітету з питань проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін при управлінні освіти і науки Білоцерківської міської ради. В середу апеляція розглядається, а в четвер на сайті управління висвітлюються результати олімпіади вже з місцями. Проте ми намагаємося працювати так, щоб підстав для апеляцій не виникало. А правильність оцінювання учнівських робіт під час проведення міського етапу олімпіад підкріплюється щорічними перемогами на обласному етапі і не тільки. Щорічно учні з Білої Церкви борються за призові місця і на останньому ІV етапі Всеукраїнських олімпіад з навчальних дисциплін.

Як зазначила присутня на організаційному етапі  Зіброва О.О., вона, як мама учня, який доволі часто  бере участь у  таких змаганнях, певним чином  знала процедуру їх проведення. Але завжди  закрадались певні сумніви щодо об’єктивності підбиття підсумків олімпіади. «Мій син часто бере участь у олімпіадах і завжди розповідає, як вони відбуваються. Та  все ж  побачити організацію турніру на власні очі  було  досить   пізнавально. На всіх етапах цей процес максимально захищений від витоку  інформації та несанкціонованого доступу.  Мені  було дуже приємно  переконатися, що захист  дитячих робіт  є набагато більшим, ніж я сподівалась. Все, що я побачила, справді переконує, що процедура проводиться прозоро, а робота вчителів  організовується й контролюється таким чином, щоб все було чесно й справедливо.Тому, на мою думку, олімпіади дозволяють  об'єктивно визначити рівень знань усіх учасників», - зробила висновок  Олена Олександрівна.

Зі слів  іншої мами, Горбенко Н.В., вона  навіть не здогадувалась, що завдання приходять з інстанції вищого рівня, що їх зміст стає відомим для координаторів олімпіад  лише вранці й що вони приходять через Інтернет, що вся процедура організована на такому високому рівні, а те, що до проведення олімпіад міського етапу таке серйозне ставлення, навіть не чекала. «Все правильно, все, як і має бути», - додала Наталія Василівна.

Ось і десята година. Зачинилися двері до аудиторій. Творчість, винахідливість,  кмітливість у головах юних географів  шукає відповіді на питання. Не будемо заважати їм. Побажаємо перемоги. А на якому рівні – хай кожен з них обере сам.

                                                        Інна Паливода, завідувач науково-методичного центру управління освіти і науки БМР

Прочитано 2933 раз
Опубліковано в Освіта

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео