Білоцерківські учні вчаться захищати рідну землю

  • Середа, лист. 12 2014
  • Автор 

Схід України в огні… Останній рік став, мабуть, найбільш «урожайним» на доленосні події не тільки за період нашої незалежності. Ми багато побачили, відчули, взявши в цьому участь, дещо навіть зрозуміли… Цей період – від Майдану Революції гідності – показав і довів: Україна – єдина, і вона – частина Європи, українці – нація, яка усвідомила своє призначення, а рівень патріотизму всього за кілька місяців сягнув ніколи не бачених досі висот.

Любов до своєї країни ще донедавна висловлювати було не прийнято – навпаки – змагалися, хто краще й влучніше її зневажить. І ось ледь не в один момент усе змінилося: сьогодні модне все українське: ледь не на кожному шкільному рюкзаку чи жіночій сумочці – синьо-жовті стрічки, дівчата ходять у віночках, хлопці – у вишиванках, усередині автомобілів – українські прапорці, і через один вони з наклейками національного орнаменту…

По-особливому сприйняла все це молодь, у черговий раз довівши, що саме вона є рушійною силою нашого поступу. Діти від найменших – патріоти. Вони як належне сприймають ранкове виконання гімну у школі (ще донедавна таке й уявити було годі!), віддають свої кишенькові гроші на потреби воїнів, з тією ж метою влаштовують ярмарки, на яких продають зроблені власноруч товари.

Та чи насправді патріотизм – «тренд» тільки цього року? Уявіть собі, ще Л. Кучма за часів свого президентства, у 2002 році видав указ за №948 «Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді». І цитати «Формування у молоді високої патріотичної свідомості, національної гідності, готовності до виконання громадянського і конституційного обов'язку щодо захисту національних інтересів України»; «Розглядаються призначення, організаційна структура, озброєння і тактика ведення бойових дій (визначні битви) війська княжих часів, козацького війська, військових формувань у боротьбі за національну державність у 1917-1920 роках, у тому числі українських січових стрільців, армії Української Народної Республіки, Радянської Армії, Збройних Сил України та інших військових формувань. Формування у молоді ідеалу людини-патріота, захисника Вітчизни на прикладах героїчної боротьби Українського народу за незалежність»; «Набуття практичних навичок з основ військової справи, у тому числі з вогневої, тактичної, прикладної фізичної та медико-санітарної підготовки» - із цієї Концепції, якій уже виповнилося 12 років. Але на тлі  суспільної обстановки, коли в країні навіть армія поступово була приведена до плачевного стану, згадана Концепція більше функціонувала на папері, ніж у шкільних стінах.

Сьогодні стало зрозумілим, що «Захист Вітчизни» – не «другосортний» предмет, адже коли в країні, будьмо відверті, йде війна, на фронт відправляються як мобілізовані, так і добровольці, і в багатьох із них у житті до цього не було служби в армії, а в когось – і військової кафедри, а ось курс «Захист Вітчизни», до цього – ДП (допризовна підготовка), а в когось – ще радянська ПВП (початкова військова підготовка) – у старшій школі були. І знання, отримані тоді, як виявилося, стали у пригоді. Хто б міг подумати у 9-10 (10-11) класах, в радянський чи й пострадянський час, що все, що вивчалося тоді, знадобиться?! Тоді цей предмет сприймався, мабуть, як атавізм, як щось не дуже потрібне, швидше як данина подвигу дідів у війні, яка давно вже відгриміла. І ось… Двадцять перше століття, центр Європи, підступний напад… Здивувала реакція чоловіків: вони пішли на війну. Вони не шукали причин і виправдань, не ховалися, не скиглили. Вони гинуть, повертаються інвалідами, але – воюють. Без теплого одягу, без елементарних умов, без боєприпасів, часто – навіть без води і їжі. Якби мене ще рік тому спитали: «А якщо, не приведи Боже, війна?» Я б з упевненістю відповіла: «А нема кому воювати. Україну б просто «здали!». Визнаю: я помилилася. Є у нас патріоти, для яких головний аргумент: якщо не я, то хто? Хто захистить мам, коханих, дітей, свої домівки? – воїни.

Білоцерківське навчально-виховне об’єднання «Звитяга»

Шлях до усвідомлення своєї ролі і місця в сучасному світі сьогоднішні бійці, які героїчно захищають Україну, пройшли, так би мовити, «екстерном». Безумовно, стало зрозумілим, що патріотичному та військовому вихованню молоді потрібно приділяти значно більше уваги, і тому на виконання цих завдань у Білій Церкві на базі Білоцерківської загальноосвітньої школи №8 було створено Білоцерківське навчально-виховне об’єднання «Звитяга».

Метою його роботи є ознайомлення учнів з основами нормативно-правового забезпечення захисту Вітчизни, цивільного захисту та охорони здоров'я; набуття знань про функції Збройних Сил України, їхні характерні особливості; засвоєння основ захисту Вітчизни, цивільного захисту, медико-санітарної підготовки; здійснення психологічної підготовки до захисту Вітчизни; формування та удосконалення життєво необхідних знань, умінь і навичок учнів щодо захисту Вітчизни і військово-патріотичного виховання; виховання громадянина України на яскравих прикладах героїчного минулого країни, формування в учнів поваги до Конституції, державних символів України, почуття патріотизму, власної гідності, дисципліни, колективізму, відповідальності, свідомого ставлення до своїх обов'язків; формування здорового способу життя вихованців, свідомого й відповідального ставлення до власного здоров'я та здоров'я оточуючих, навичок безпечної поведінки у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу; формування здібностей до аналізу зовнішнього та внутріполітичного становища, вміння на цій основі самостійно адекватно оцінювати події, що відбуваються у державі і світі, свою роль та місце в цих подіях; створення нормативно-правової бази та комплексу заходів щодо виховання патріотичних почуттів і свідомості громадян України; підвищення престижу військової служби, військова професійна орієнтація молоді, формування і розвиток мотивації, спрямованої на підготовку до захисту Української держави і служби у Збройних силах України та інших військових формуваннях – усе це закріплено в Статуті закладу.

Білоцерківське навчально-виховне об’єднання «Звитяга»

Суть нововведення в тому, що юнаки 10-11 класів проходять навчання предмету «Захист Вітчизни» на базі «Звитяги», раз на тиждень приїжджаючи в Гайок. «У «Звитязі» велику увагу приділяють вивченню історії України, патріотичному вихованню, військово-спортивній підготовці. Кожен із юнаків незалежної України має бути готовий її захищати. Тому дуже важливо мати не лише теоретичні військові знання, а й практичні навички зі стрільби, метання гранат тощо. Саме завдяки вмілому підходу, високій компетентності викладачів хлопці відвідують заняття із задоволенням», - говорить учень 11-А класу БЗШ № 5 Нікіта Коханевич. Дівчата відвідують свої уроки медичної підготовки на Станції юних натуралістів. Тут вони вчаться, як діяти в разі виникнення надзвичайних ситуацій, як надавати першу медичну допомогу. Старшокласники, які за релігійними чи іншими переконаннями не беруть до рук зброї, вчаться разом із панянками робити штучне дихання, правильно розташовувати та переносити поранених на ношах і т.п.

Створення БНВО «Звитяга» було продиктовано вимогою часу: коли на Сході країни точаться бої, не можна не думати про те, хто захищатиме Україну завтра. Дай, Боже, війна закінчиться, але сьогоднішні школярі просто зобов’язані бути готовими до припинення будь-якої агресії в подальшому. Газета «Освіта України» (№27 від 21.07.2014 р.) присвятила цій тематиці цілий розворот. У матеріалах журналістки видання В. Сороки та старшого наукового співробітника Інституту проблем виховання НАПН України В. Мудріка подається ретроспектива виникнення питання, інформація про те, що вже зроблено і робиться зараз для подолання протиріч і неузгодженостей, аналізується сучасний стан військово-патріотичного виховання, наводяться думки спеціалістів і приклади діяльності вже існуючих подібних об’єднань. Зокрема, говориться про започаткування чи відродження організацій з військово-спортивної роботи - «Пласту», «Січі», «Соколят» та ін. Долучення молоді та її наставників до нових військово-спортивних змагань – «Джури», «Козацьких ігор» - допомогло б хлопцям і дівчатам, що називається, на собі, вповні відчути, як це воно – діяти в умовах, максимально наближених до реальних бойових – але, звичайно ж, з умовним противником і без розриву снарядів та куль, що свистять. Лунають думки, що непогано було б в період початку літніх канікул виїжджати зі старшокласниками на 2 тижні навчально-польових зборів – це, вважають фахівці, було б набагато дієвіше, ніж сухі теоретичні заняття. Пропозицій є чимало, однак як на практиці? Не все поки що вдається реалізувати. Біла Церква, створивши «Звитягу», стала одним із перших міст України, які відгукнулися на вимогу часу.

Марина Кожедуб – викладачка курсу «Захист Вітчизни», волонтерка Товариства Червоного Хреста України, вважає, що невід’ємною складовою людського щастя є робота, від якої людина отримує задоволення. Саме в роботі, спрямованій на навчання молоді, бачить вона сенс свого життя: «Щодня до наших класів приходять дівчата, яким ми даємо навички надання першої медичної допомоги та поведінки під час надзвичайних ситуацій… Важливо, що БНВО «Звитяга» тісно співпрацює з Товариством Червоного Хреста України – неприбутковою гуманітарною організацією, покликаною захищати життя людей і полегшувати їхні страждання…

Організація навчального процесу в центрі військово-патріотичного виховання і допризовної підготовки молоді чітка і лаконічна. На мою думку, система працює на «відмінно». Очі дітей сповнені цікавістю і бажанням…»

А що думають із цього приводу старшокласники? 

«Ще зовсім недавно ми з однокласниками спрямовували свої думки тільки на те, як будемо складати іспити, які навчальні заклади оберемо, мріяли про безтурботний веселий випускний вечір… Та в один момент ми всі раптом подорослішали, усвідомивши назавжди, що «мир» і «спокій» - дуже крихкі поняття… Сьогодні ми усвідомили: кожна людина повинна вміти чітко і дуже швидко надати кваліфіковану першу медичну долікарську допомогу тим, хто її потребує, та й самій собі.

Нас учать правильно поводитися в надзвичайних ситуаціях, надавати кваліфіковану допомогу психологічного й медичного характеру. Щоразу здобуті теоретичні знання ми тут же відпрацьовуємо практично. Ось нещодавно ми вчилися проводити серцево-легеневу реанімацію, відпрацьовуючи це вміння на спеціальних манекенах.

І нехай здобуті знання нам не доведеться застосовувати на практиці в реальному житті, але вміти робити це повинен кожен!»

Анастасія Король, учениця 11–А класу Білоцерківського навчально-виховного об’єднання «Звитяга» (школа № 8).

«Нам цікаво навчатися в Центрі військово-патріотичного виховання і допризовної підготовки, адже заняття ведуть кваліфіковані педагоги, які цікаво й чітко викладають теоретичний матеріал, усе детально пояснюють. Для проведення практичних занять є всі умови: спортивний майданчик з полосою перешкод, поле для метання гранат тощо.

У класній кімнаті є необхідна наочність, стенди, таблиці. Перед початком занять проходить шикування, під час якого вирішуються організаційні питання. З боку вчителя до учнів ставлення дуже толерантне.

Маємо одне побажання: оснастити навчальні кабінети мультимедійним обладнанням».

Дмитро Вербицький, Ілля Медвідь, учні 11-А класу БСПМШ І-ІІІ ступенів №16 ім. М. О. Кириленка

«Раніше, йдучи через шкільний двір, я спостерігав, як хлопці-старшокласники шикуються на плацу, виконують команди військового керівника. І, чесно кажучи, мріяв про те, що скоро й сам буду таким, як вони. Мені дуже хотілося, наприклад, дізнатися про різні види зброї, її будову, хотілося навчитися добре стріляти по мішенях. Адже кожен хлопець – це майбутній захисник Батьківщини, і, закінчивши школу повинен мати певні знання та навички з військової справи. Яким же було моє здивування, коли дізнався, що цей предмет буде викладатися поглиблено, в окремому навчальному закладі, із залученням військових фахівців, що буду тримати в руках справжній автомат і вже через якийсь час зумію швидко розібрати й зібрати його. Добре ще й те, що на території БНВО «Звитяга» є умови для навчання, і планується ще більше розширення бази. Сьогодні складний час. Моя країна в небезпеці. Я докладу всіх зусиль, щоб отримати ґрунтовні знання і в майбутньому стати справжнім солдатом. За це я вдячний моїм викладачам».

Владислав Ткаченко, учень 10-Б класу БЗШ №11

Білоцерківське навчально-виховне об’єднання «Звитяга»

Юрій Петрик, начальник управління освіти і науки Білоцерківської міської ради

У місті Біла Церква ми вирішили створити єдиний центр допризовної підготовки школярів міста, де сконцентрувати військово-спортивну базу, професійні кадри. Мета - посилення військово-патріотичного виховання школярів міста, піднесення на відповідний рівень викладання предмета «Захист Вітчизни», що передбачено постановою Верховної Ради України від 17 квітня 2014 року №1220-VІІ «Про додаткові заходи для зміцнення обороноздатності України».

Ідея виникла після аналізу навчально-матеріальної бази та кадрового складу вчителів «Захист Вітчизни». База з предмета в більшості закладів не дозволяла якісно виконати навчальну програму, 75% учителів,  що викладали предмет, були або сумісниками, або вчителями інших фахів: фізичної культури, математики, образотворчого мистецтва, - які довантажувались годинами предмета «Захист Вітчизни». Наказом МОН України від 29.05.2014 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 27.08.2010 № 834» замість однієї години на тиждень на вивчення предмета «Захист Вітчизни» у 10-11-х класах загальноосвітніх навчальних закладів передбачено півтори години .

Усім зрозуміло, що стан викладання предмета «Захист Вітчизни» необхідно піднести на якісно новий рівень. Зробити це в кожному закладі й дуже швидко неможливо. Тому в Білій Церкві на пропозицію депутатської комісії з питань освіти, культури, мов, духовності молоді та спорту міська рада 21 серпня 2014 року прийняла рішення № 1258-61-VІ про створення Білоцерківського навчально-виховного об’єднання «Звитяга» у складі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8, на базі якої створений заклад, та центру військово-патріотичного виховання та допризовної підготовки «Звитяга». Метою діяльності центру військово-патріотичного виховання та допризовної підготовки «Звитяга» є здійснення на належному рівні навчально-виховного процесу з військово-патріотичної та допризовної підготовки учнівської молоді, формування моральної, психологічної і фізичної умотивованої готовності до військової служби і захисту Вітчизни.

Переваги у вивченні предмета «Захист Вітчизни» на базі БНВО «Звитяга» очевидні:

- учні всіх загальноосвітніх закладів мають змогу вивчати предмет «Захист Вітчизни» на одному – якісному рівні (1,5 години на тиждень для всіх закладів, в тому числі спеціалізованих шкіл).

- наявність навчально-матеріальної бази, яка забезпечує виконання програми; створено п’ять кабінетів предмета «Захист Вітчизни», в яких проходять навчальні заняття; обладнана смуга перешкод;

-  використовуються два спортивні зали, спортивний стадіон, територія школи, яка є найбільшою в місті;

- тир, який відповідає вимогам для тренування зі стрільби офіцерського складу, в даний час ремонтується ; заняття зі стрільби відбуваються в орендованому тирі ТОВ «Мисливець»;

- заклад знаходиться на території колишнього військового містечка «Гайок», де можна використовувати для занять з тактики покинуті фортифікаційні споруди та територію лісопарку, в якому розташований заклад;

-  заклад укомплектований професійними кадрами-бойовими офіцерами, учасниками АТО, підбір яких здійснювався за погодженням з військовим комісаріатом;

- є угода про співпрацю з командуванням 72-ї окремої механізованої бригади про доукомплектування кабінетів БНВО «Звитяга» навчальною зброєю, муляжами зброї та боєприпасів, засобами індивідуального захисту та інше;

- налагоджена співпраця з Білоцерківським військовим госпіталем, Товариством Червоного Хреста;

- на базі БНВО «Звитяга» діють гуртки військово-патріотичного напряму: рукопашного бою, кульової стрільби, юних медиків, медичної психології.

Зрозуміло, що зробити все це в окремому закладі було б неможливо, та й не раціонально створювати потужну базу, яка б використовувалася 2-3 години на тиждень. Тому створення Центру «Звитяга» є доцільним і перспективним кроком. Саме за  такою формою організації вивчення предмета «Захист Вітчизни» - майбутнє!

Оксана Криницька

Прочитано 2282 раз
Опубліковано в Освіта

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео