Змії в місті: як поводитися при зустрічі з повзучим гадом

 • Понеділок, лип. 20 2020
 • Автор 

Які змії у нас водяться, як уникнути небезпеки при зустрічі з отруйними зміями, і головне – як надати допомогу при укусі? Про це дана корисна інформація.

Серед не отруйних змій в нашій країні розповсюджені звичайні вужі та два виду плазунів, які є не отруйними, але несуть серйозну небезпеку для людини, через свою агресивну поведінку і здатність наносити укуси, що ведуть до серозних травм та кровотечі: каспійський полоз і ескулапів полоз.

Неотруйні змії

Вуж

Вужі відрізняються від інших змій «жовтими вухами» — яскраво-вираженими відмітинами на голові, частіше жовтими, але іноді білими і оранжевими. Самки більші за розміром самців, іноді досягають до 1,5 метрів, але найчастіше розміри не більше метра. Харчується в основному живими жабами, гризунами і рідше рибою. Природними ворогами вужів є лелеки, хижі птахи і деякі ссавці.

Вужі добре приручаються і переносять неволю. В Україні та в Білорусі часті випадки одомашнення вужів (для знищення мишей).

Вуж неагресивний, побачивши людину він зазвичай рятується втечею. Спійманий вуж спочатку активно захищається: шипить і викидає голову вперед, що страхітливо діє на більшість ворогів. Якщо ж це не допомогло, він вивергає недавно з'їдену їжу, прикидається мертвим. Кусається рідко. Для людини укус практично не становить жодної небезпеки.

Вужі відмінно плавають, під водою можуть знаходитися більше, ніж пів години.

У квітні - травні починається шлюбний період. У липні - серпні самки вужів шукають вологі і теплі місця для відкладання яєць. Ідеально для цього підходять купи перегною, старої соломи, опалого листя, також годяться сирий мох, трухляві пні і мишачі нори. У жовтні - листопаді заповзають в різні нори і щілини в землі, де вони і зимують.

kasp poloz1

Каспійський полоз

Каспійський полоз водиться у степах Одеської, Миколаївської, Запорізької та Кіровоградської областей.

Сягаючи двох метрів, в окремих випадках 2,5 метри у довжину, ця змія є найбільшою не тільки в Україні, а й у Європі.

Каспійський полоз не отруйний, але цей недолік гад із лишком компенсує надзвичайно агресивним характером. При наближенні людини він згортається кільцями і готується до атаки. Кидок полоза може сягати двох метрів у довжину.

Вкусити цей плазун прагне за обличчя або шию. В останньому випадку укус може бути досить небезпечним, адже пащу полоза прикрашають 22 гострих зубів. До речі, у середині XX століття в Європі загинуло 2 людини від втрати крові після укусів у шию.

Спина каспійського полоза забарвлена в темні відтінки сірого, чорного, бурого або вишневого кольорів. Черево завжди світло-жовте. Хвіст – довгий і тонкий.

eskulap poloz1

Ескулапів полоз

Подібним агресивним характером також відрізняється ескулапів полоз. За розмірами цей вид лише трохи менший каспійського. Забарвлення зазвичай має у оливкових, бурих або кремових тонах. Зустрічається вкрай рідко в Кіровоградській області.

Отруйні змії: які водяться в Україні та що робити в разі укусу?

В Україні живуть 11 видів зміїв, із яких лише п’ять є отруйними. Це представники роду гадюк: звичайна, cтепова, Нікольського, Ренарда та носата гадюка.

Гадюки водяться поблизу боліт, у лісах, горах та на луках. Єдина умова – наявність поблизу (не більше 100 м від гнізда) відкритих ділянок для прийняття сонячних ванн. Коли температура повітря перевищує середні показники, їхня активність знижується, вони стають малорухливими та млявими, тому зазвичай люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на плазунів.

gasuka zvychaina1

Гадюка звичайна

Найпоширеніший вид, зустрічається практично скрізь. Довжина тіла зазвичай не перевищує 65 см. Забарвлення завжди камуфлююче. Ідентифікувати звичайну гадюку можна за зигзагами на спині, однак серед них часто зустрічаються і повністю чорні особини-меланісти.

Укус може бути досить небезпечним, тому без медичної допомоги не обійтися.

stepova gad1

Степова гадюка

Зустрічається рідко, природний ареал обмежений степами та лісостепами південних і східних областей країни. Вкрай рідко зустрічається у гірських районах Карпат.

Середні розміри степової гадюки – близько 50-55 см. Відмінна особливість – забарвлення у коричневих або бурих тонах, спину завжди прикрашає більш темна зигзагоподібна смужка. Черево зазвичай сіре зі світлими плямами.

Саме степова гадюка вважається найнебезпечною серед отруйних змій України, порція отрути і її токсичність найбільша.

gad nikols1

Гадюка Нікольського

Поширена тільки у лісостеповій частині Лівобережжя. Загалом зустрічається рідко.

Це найбільша з трьох отруйних змій України, її довжина може перевищувати 80 см.

Колір має темно-чорний, без смуг і візерунків. Ще одна відмінна риса – ледь помітна діжковидна форма тіла: посередині воно трохи ширше, ніж біля голови і хвоста.

gad renarda1

Гадюка Ренарда

Єдина з гадюк України, що має природоохоронний статус і занесена до Червоної книги, як зникаючий вид.

Поширена дуже нерівномірно, найбільше знахідок відомо з Причорноморської низовини і Слобожанщини. Найбільш північна – це південь Київської області, а найбільш західна – південь Хмельницької.

Раніше вважалась східним підвидом Гадюки степової, зараз же виокремлена у самостійний вид, хоча декотрі герпетологи сперечаються про її статус.

Живе у полиновому степу, балках з чагарником, лісосмугах.

faduka nosata1

Гадюка носата

Найбільш рідкісна гадюка України, оскільки трапляться дише в окремих локалітетах у дельті Дунаю на території нашої країни. Особливою ознакою є специфічний виріст на кінчику носа завдовжки 3-7 мм. Довжина тіла коливається в межах 60-70 см.

Забарвлення варіює – від майже білого з чорним ромбічним малюнком до мідно-червного з таким же малюнком вздовж спини. Живе у порослих лісом та чагарником балках й долинах рік. Смертельних випадків при укусах Гадюки носатої ніколи не фіксували.

Живляться усі гадюки дрібними гризунами і птахами, а самі є об’єктом полювання для лелек, хижих птахів та ссавців. Таким чином, виконуючи функцію зв’язкової ланки у екосистемах, тому заслуговують на нашу охорону і бережне відношення.

Як розпізнати гадюку

 • За розміром: довжина тіла коливається від 50 до 80 см.
 • За кольором: зазвичай гадюка має шкіру чорних, сірих, бурих, світло-жовтих тонів, іноді з вкрапленнями білого, а хвіст світліший за тіло. Голова і очі: голова у цих плазунів має виражену трикутну форму з заокругленим носом і помітно виступаючими у боки скроневими частками, зіниці у них завжди вертикальні, у разі браку освітлення можуть ставати округлими як у котячих.
 • За характером: це не агресивні змії, при наближенні людини вони ліпше сховаються або поповзуть геть.

Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки – якщо на них випадково наступають, сідають чи лягають. Тому варто дотримуватися правил безпеки. Вигадками є те, що змії нашої фауни з власної ініціативи нападають на людей та переслідують їх аби вкусити. Насправді при зустрічі з людиною змії завжди намагаються втекти. Кусає гадюка лише тоді, коли людина ненароком наступає на неї, не помітивши серед трави. Проявляють агресію і випади в бік людини змії загнані у глухий кут. Отрута гадюкам потрібна не для того, аби нападати на людей чи великих хижаків, а для знешкодження мишоподібних гризунів.

Як вберегтися від укусів змій

- Побачили змію – не робіть різких рухів і почекайте, доки гадюка відповзе, адже, як правило, змія просто не побачить нерухомий об’єкт.

- Якщо ви вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть жити змії, вибирайте одяг, що захистить від укусів. Це довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.

- Щоб відлякати змію, перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду - пошурхотіть чи постукайте палицею.

- Не торкайтеся неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються в старих пеньках, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

Наслідки укусу гадюки

Дуже серйозні наслідки можливі тільки у рідкісних випадках, летальний результат – вкрай рідко і лише у разі не надання медичної допомоги.

Особливо небезпечні укуси для дітей, людей похилого віку та осіб зі зниженим імунітетом.

При цьому, як не дивно, приблизно для 30% людей укус гадюки є безболісним і ніяк не шкодить, 40% – відчувають гострий біль, а в місці укусу з’являється пухлина.

Як діє отрута змії? У важких випадках через 15-30 хвилин можливі: запаморочення, нудота, блювання, діарея, блідість шкіри, підвищене потовиділення, озноб, тахікардія, втрата свідомості, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

Що робити, якщо гадюка вкусила?

Намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікарні, адже лише медик зможе надати необхідну допомогу.

Проте пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.

Якщо до лікарні далеко, надайте першу допомогу постраждалому, дотримуючись кількох простих правил:

 • спокій і мінімум рухів;
 • давайте багато води;
 • місце укусу обробіть антисептиком;
 • зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття;
 • якщо є, випийте 1-2 таблетки ліків від алергії;
 • прикладіть до рани лід, обгорнутий в тканину;
 • при транспортуванні покладіть кінцівку на підвищення;
 • не можна висмоктувати отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті (відсмоктувати отруту можна тільки якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу);
 • не накладайте джгут;
 • не припікайте рану;
 • не можна вживати алкоголь.

Вже у лікарні постраждалому мають ввести антитоксин.

Аби уникнути небажаного сусідства із зміями, доречно обкошувати траву поблизу будівель, не засмічувати подвір’я будівельними та іншими матеріалами, проводити боротьбу із мишоподібними гризунами, зачиняти підвальні приміщення. Біля охайної та доглянутої оселі зміям нічого їсти і немає де сховатися.

Навчитися жити по-сусідству зі зміями – це основне завдання людей. Насправді нічого страшного у цьому немає. Головне – озброїтись інформацією, не убивати безпідставно "сусідів, що плазують". В природі усе взаємопов’язане. Змії відіграють важливу роль в підтриманні екологічної рівноваги. Вони приносять користь, поїдаючи гризунів. Їх у свою чергу поїдають птахи та звірі. Що станеться, коли їх винищити? Відповідь зрозуміла – значно збідніє природа, спостерігатимуться деградаційні процеси. Знищити простіше, ніж вберегти. А вберегти природу і змій зокрема ми можемо лише спільно, озброївшись знаннями. Людина у ХХІ століття повинна мислити, берегти природу, примножувати її багатства і аж ніяк не знищувати світ довкола.

Інформація від упарвління з питань надзвичайних ситуацій

та цивільного захисту населення

Прочитано 2740 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео