Захворюваність на меланому у Білій Церкві зросла на 750%. Як уберегтися?

  • П'ятниця, трав. 08 2020
  • Автор 

Традиційно щорічно в квітні-травні кожного року з початком зростання кількості сонячних днів і сонячної інсоляції проводяться всеукраїнські, в тому числі і європейські всесвітні дні своєчасної діагностики пухлин шкіри, зокрема однієї з найнебезпечніших злоякісних пухлин – меланоми, частота виникнення якої за останні роки стрімко зростає в порівнянні з іншими злоякісними новоутвореннями.

Хочу звернути увагу читачів, що за останні 40 років захворюваність на меланому в м. Біла Церква виросла більше ніж в 7 разів, а саме з 2-х до 15-ти хворих на 100 тис. населення, тобто  темп приросту онкозахворюваності становить 750%.

Фактором ризику виникнення меланоми можуть бути – світла шкіра, нездатність шкіри до засмаги, світле або руде волосся, сонячні опіки, хімічні опіки, іонізуюче випромінювання, травми, імунодефіцит, спадкова схильність (10%). Дуже часто до 70% - меланоми виникають на місці невусів (коричних плям, в тому числі і вроджених).

Практично всі випадки меланоми наслідки тривалого перебування під сонцем та зловживання опроміненням в соляріях.

Існують такі розрахунки: людина в якої понад 20 родимок, має підвищений ризик захворіти на меланому або рак шкіри. І якщо родичі першого покоління (мати, батько, сестри, брати) мали ракові захворювання, чи передракові стани, ризик хвороби зростає в 15 разів.

Меланома може проявлятися як пігментована пляма, або бляшка з незначним підвищенням, нерівномірним забарвленням (чорний, червоний, жовто-коричневий, коричневий, білий кольори). Білий колір мають, так звані, безпігментні меланоми. Ріст волосся на поверхні пухлини не є критерієм доброякісності новоутворення.

Характерні ознаки - нерівні краї, наявність виямки; спочатку пухлина росте в ширину, а пізніше  в глибину, що є ризиком вростання в судини і метастазуванням.

Характерні ознаки злоякісного перетворення:

-          зміна розмірів, кольору, поверхні невуса, поява свербіння;

-          нерівномірність забарвлення;

-          синюватий відтінок;

-          нерівні краї з виїмками;

-          виразкування, кровоточивість.

Не рекомендується нікому займатися самодіагностикою при наявності пігментних новоутворень а також і безпігментних, а звертатися негайно до лікаря-онколога. Така можливість в жителів міста і прилеглих районів є – відвідування поліклініки КЗ КОР «Білоцерківський обласний онкологічний диспансер», це найбільш короткий і вірний шлях до правильної діагностики з використанням необхідних тактичних і діагностичних заходів.

Виліковування може забезпечити лише видалення пухлини на ранніх стадіях.

В Київській області щорічно діагностується близько 150 меланом і кожна 5-та з них виявляється у жителів м. Біла Церква.

На диспансерному обліку на сьогоднішній день в нашому закладі стоїть 230 пацієнтів з меланомою шкіри, з них 140 (61%) перебуває на обліку більше 5-ти років - тобто практично здорових. За останні 10 років контингент хворих меланомою збільшився із 150 до 230 на 100 тис. населення Білої Церкви.

Це стало можливим завдяки своєчасному виявленню хвороби, що є основою успішного її лікування.

Міський позаштатний онколог,

лікар-онколог вищої категорії,

кандидат медичних наук, заслужений лікар України Колеснік Я.Ф.    

Прочитано 11330 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео