Традиційний в Україні грибний сезон розпочався. Щороку осінь  - найгарячіша пора у грибників, у цей час у медичних закладах реєструють найбільше випадків отруєнь грибами. Гриби – дарунок лісу, але водночас вони є небезпечними продуктами харчування, який може призвести до отруєння, а іноді і смерті.

В місті Біла Церква в 2018 році зареєстровано 4 випадки отруєння грибами, де постраждало 9 осіб в тому числі 2 дітей, 1 постраждала померла.

За статистичними даними 87% від загальної кількості отруєнь є отруєння свіжими дикорослими грибами, 13% отруєння консервованими, сушеними та соленими грибами.

Найбільш небезпечні отруйні гриби України це печериця жовтошкіра, рядовка тигрова, мухомор, бліда поганка, строчок, павутинник, опеньок несправжній та ін.

Отрути, що містяться в цих грибах, призводять до незворотних органічних змін у печінці та нирках. Через органічні зміни у внутрішніх органах, різке послаблення серцевої діяльності потерпіла людина може на 3-10 добу померти.

Найтяжчими є отруєння блідою поганкою, отрута якої стійка до нагрівання, не переходить у відвар, не руйнується при висушуванні і токсична – навіть невеликий шматочок блідої поганки може призвести до смерті.

А найчастіше виникають отруєння умовно їстівними грибами: свинушками, зеленушками, піддубниками та іншими. Вказані гриби також містять отруту, що потрапляє в їжу в результаті неправильної кулінарної обробки страв.

Здається, щодо отруйних та умовно їстівних грибів все зрозуміло: не збирай та не споживай останні.

Трапляються випадки отруєнь їстівними грибами, наприклад опеньком справжнім, коли використання його в їжу триває декілька днів підряд. Причина полягає в тому, що опеньку певною мірою властива отруйна якість, отрута накопичується в печінці, а через деякий час викликає справжнє отруєння. До отруєнь може призвести вживання їстівних грибів, якщо вони старі або пролежали тривалий час до обробки. Часті випадки отруєння недовареними або  не просоленими грибами, а також після вживання навіть їстівних грибів мають місце випадки загострення у людини хронічних захворювань (гастриту, виразкової хвороби, гепатиту, холециститу та інше).

Взагалі всі дикорослі гриби потребують дуже пильного ставлення до себе. Якщо ви вже вирішили вдатись до «тихого полювання» – збирання грибів, то необхідно запам’ятати і дотримуватись таких елементарних правил які повинен усвідомлювати кожний збирач їстівних грибів:

- утримуватись від збирання грибів, яких ви не знаєте, або в якості яких ви сумніваєтеся;

- не беріть зіпсованих грибів: перестиглих, ослизних, червивих, трухлявих та пошкоджених; 

- ніколи не беріть і не їжте грибів, що мають біля основи ніжки  подібне на бульбу потовщення, вольву (як у червоного мухомора);

- не можна пробувати будь які сирі дикорослі гриби на смак;

- не збирайте гриби, що ростуть уздовж автодоріг, автомагістралей та поблизу сміттєзвалищ. При цьому необхідно пам’ятати, що гриби здатні сорбувати токсичні речовини з довкілля; 

- не збирайте пластинчасті та умовно їстівні гриби, особливо печериці, сироїжки, бо саме помилкове збирання замість них блідої поганки є причиною більшості отруєнь зі смертельними наслідками;

- не купуйте гриби у невстановлених для цього місцях;

- не рекомендується консервування грибів під герметичні кришки в домашніх умовах та забороняється реалізовувати гриби консервовані домашнього виготовлення.

Ніколи не застосовуйте “домашні” методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини, або срібних ложок, вони, окрім помилок нічого не дають.

Тож запобігти отруєнню можна, якщо не споживати дикорослі гриби. Пам’ятайте, що свіжі гриби без холоду швидко псуються при цьому утворюються токсичні речовини - птомоїни, які призводять до отруєння.

Тож зібрані гриби одразу необхідно переробити, кожен гриб оглянути уважно, почистити, ретельно промити проточною водою і двічі окремо відварити в киплячій воді 20 хвилин, відвар злити і лише тоді готувати з них страви.

Не давайте взагалі грибні страви дітям. Цим ви упередити отруєння грибами у дітей. А також необхідно обов’язково в дитячих садках оглядати територію, щоб раптом на цій території не росли дикорослі гриби.

У разі отруєння необхідно викликати лікаря, а до його приходу треба промити шлунок, для чого випити 4-5 склянок підсоленої води і викликати  блювоту, повторити це декілька разів.

Зігрійте ноги та живіт постраждалого грілками. Дайте хворому чаю, молока.

Незважаючи на тимчасове полегшення стану негайно зверніться до лікувального закладу.

Білоцерківське міське управління ГУ Держпродспоживслужби в Київській області рекомендує любителям грибних страв купувати гриби промислового виробництва, що має бути підтверджено відповідними документами про походження і якість.

І останнє пам’ятайте, що при вживанні дикорослих грибів ви ставите під загрозу ваше здоров’я, а інколи своє власне життя та життя інших людей!

Білоцерківське міське управління

ГУ Держпродспоживслужби в Київській області

Прочитано 1823 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео