Як влітку уберегтися від харчових отруєнь?

  • Вівторок, трав. 28 2019
  • Автор 

Всім відомо, що харчування - це найважливіший соціальний фактор, що визначає здоров'я населення. Повноцінне і здорове харчування позитивно позначається на працездатності людини, його фізичної активності, зміцнюючи здоров'я і визначаючи тривалість життя.

Однак, продукти харчування при певних умовах можуть стати причиною різних кишкових інфекцій і харчових отруєнь. Щоб їжа була безпечною, вона повинна відповідати діючим санітарним нормам і гігієнічним нормативам за органолептичними, санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками. Якщо ж не дотримуватись елементарних правил гігієни при зберіганні і приготуванні харчових продуктів, то, як наслідок, можуть виникнути отруєння. Джерела харчових отруєнь різноманітні: бактеріальні (патогенні мікроорганізми) і не бактеріальні (токсичні хімічні сполуки, отруйні рослини, гриби).

Патогенні мікроби можуть потрапити в їжу від хворої тварини, від хворої людини і від носія інфекційних захворювань, з брудних рук людини і брудної тари, технологічного обладнання і т.д. Нерідко їх заносять мухи, гризуни.

При сприятливих умовах в їжі (достатньої вологості, температури) мікроби швидко розмножуються і виділяють отруйні речовини - токсини. Порушення умов зберігання продуктів харчування набагато збільшує небезпеку отруєння, тоді як дотримання холодового режиму затримує розмноження мікробів. Вторинна теплова обробка харчових продуктів вбиває їх і тим самим оберігає їжу від псування. Особливо слід звертати увагу на збереження чистоти тих продуктів, які перед вживанням в їжу не піддаються тепловій обробці. Це перш за все, вершкове масло, ковбаси, сир, кисломолочна продукція, кондитерські вироби з кремом.

Бактеріальні харчові отруєння зазвичай мають раптовий початок, гострий перебіг і пов'язані з вживанням якогось одного харчового продукту. Клінічно вони носять характер гострих гастроентеритів, але в ряді випадків виявляються і без кишкових симптомів (наприклад, ботулізм).

Найбільш часто реєструються кишкові інфекції, викликані сальмонелами і харчові отруєння, викликані токсином стафілокока.

У зв'язку з тим, що сальмонели живуть в кишковому тракті хворих тварин (свиней, коней, корів, овець), курей і водоплавних птахів, сальмонельоз в переважній більшості випадків пов'язаний з вживанням продуктів, виготовлених з м'яса хворих і вимушено забитих тварин, курячих яєць. Тому слід уникати покупки м'яса у приватних осіб в несанкціонованих торгових місцях, без ветеринарного клейма. Особливу небезпеку в цьому випадку представляють страви з подрібненого м'яса, тому фарш потрібно готувати в міру необхідності.

Патогенні стафілококи живуть переважно на шкірних і слизових покривах, викликаючи у людини гнійничкові захворювання, ангіни, риніти, стоматити, а у тварин - мастити. Харчові отруєння стафілококової етіології пов'язані із зараженням продуктів харчування хворою людиною і вживанням молока від хворих на мастит тварин. У разі захворювання на ангіну, гнійничкові ураження шкіри, стоматити необхідно проявляти особливу обережність, уникаючи можливого зараження продуктів харчування патогенними стафілококами, які виділяються хворим, стежити за чистотою тіла, своєчасно проводити санацію рота, миття рук перед прийомом їжі. При приготуванні їжі хворому потрібно надягати марлеву маску, а при нагноєнні на пальці - напальчник. Найважливіша умова знешкодження стафілококів - достатня термічна обробка їжі, особливо молока.

Роль харчових продуктів в передачі гострих кишкових захворювань, зокрема, дизентерії, значна. Збудники дизентерії більш стійкі в зовнішньому середовищі, мають велике виживання і рясно розмножуються в харчових продуктах. З огляду на те, що молоко і молочні продукти є найкращим середовищем для розмноження бактерій, ці продукти слід особливо оберігати від зараження.

Для профілактики харчових отруєнь в домашніх умовах необхідно дотримуватися таких правил:

- дотримуватись правил особистої гігієни;

- використовувати в їжу тільки продукти, які придбані в санкціонованих підприємствах торгівлі та громадського харчування;

- при зберіганні продуктів в домашніх умовах дотримуватись температурного режиму;

- зберігати продукти при температурі + 6 ° С або нижче, дотримуватись правил товарного сусідства;

- тримати продукти і страви закритими;

- овочі, фрукти, ягоди ретельно промивати проточною водою;

- проводити достатню теплову обробку продуктів;

- дотримуватись термінів зберігання продуктів харчування, звертати увагу на маркування продукції, якщо є сумніви в доброякісності їжі, краще її викинути і не вживати;

- дотримуватись гігієнічних вимог при приготуванні домашніх консервів з овочів, фруктів.

Не рекомендується вживати влітку кондитерські вироби з кремом власного виробництва, салати з майонезом, десерти із продуктів, які швидко псуються.

Харчові отруєння можуть бути не тільки неприємними і болючими, але і нести небезпеку для здоров'я і життя.

Не піддавайте ризику своє здоров'я і здоров'я вашої сім'ї, уважно ставтеся до вибору продуктів харчування, не намагайтеся економити.

Намагайтеся і в свята, і в будні харчуватися тільки свіжими продуктами. Тоді прийом їжі буде викликати тільки задоволення, а свята - радість і веселощі.

Лікар із загальної гігієни Білоцерківського

міськрайонного відділу лабораторних досліджень

ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» 

Єршова О.В.

Прочитано 859 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео