Що таке проба Манту та як її оцінити?

  • Вівторок, квіт. 09 2019
  • Автор 

Щоб швидко виявити таке захворювання, як туберкульоз, існує туберкулінодіагностика (проба Манту, туберкулінова проба, skin-test, PPDtest). Це такий специфічний діагностичний тест, який дозволяє визначити напруженість імунітету до збудника туберкульозу, оцінюючи реакцію організму на спеціальний препарат мікобактерій, туберкулін. 

Туберкулін за своїм складом є з'єднанням, який не містить живих або убитих мікобактерій туберкульозу, а тільки продукти їх життєдіяльності, елементи мікробної клітини і частина середовища, на якій росли мікобактерії туберкульозу, тобто проба Манту не має ніякого відношення до вакцинації.

На введення туберкуліну виникає відповідна алергічна реакція (позитивна туберкулінова проба) у щеплених проти туберкульозу (поствакцинальна реакція) та в інфікованих мікобактеріями туберкульозу (інфекційна реакція). В обох випадках в організмі обстежуваного знаходяться туберкульозні палички. Тільки в першому випадку вони внесені з вакциною БЦЖ (вакцинація або ревакцинація 1-3 роки тому) і підтримують імунітет до туберкульозу, а в іншому потрапили в організм з навколишнього середовища і в певних умовах можуть викликати захворювання.

Масове проведення проби Манту дітям, щепленим БЦЖ-вакциною, здійснюється щорічно, починаючи з 4 до 14 років. Дітям, не щепленим БЦЖ, проба Манту проводиться два рази на рік. Також два рази на рік рекомендується проводити пробу Манту дітям, у яких не виникло місцевої реакції після вакцинації БЦЖ.

Проба Манту проводиться до профілактичних щеплень.

Якщо здійснене якесь щеплення, то проба Манту проводиться не раніше, ніж через 1 місяць після неї.

Рекомендується проведення проби в один і той же час року (оптимально восени), по черзі в праву і ліву руку (в парні роки права рука, в непарні - ліва).

Проба Манту проводиться в середню третину внутрішньої поверхні передпліччя.

Після зараження мікобактеріями туберкульозу проба Манту у осіб, що мають поствакцинальную алергію, збільшується на 6 мм і більше, у осіб з негативними реакціями вперше стає позитивною. Стан після зараження мікобактеріями туберкульозу називають первинним туберкульозним інфікуванням. Діти і підлітки з первинним туберкульозним інфікуванням підлягають обстеженню з метою виключення у них активного туберкульозу (огляд педіатра, загальні аналізи крові і сечі, рентгенотомографія органів грудної порожнини) і спостереження фтизіопедіатра.

Облік реакції здійснюється через 72 години. Реакція на туберкулін можлива в двох варіантах:

- почервоніння шкіри - гіперемія; 
- освіту папули - підноситься над шкірою округла ділянка підвищеної щільності (інфільтрат).

Віраж туберкулінової проби - це перехід негативної реакції Манту в позитивну (не пов'язаний з попередньою вакцинацією) або збільшення діаметра папули в порівнянні з результатом попередньої проби на 6 і більше мм.

Протипоказання до проведення туберкулінодіагностики: шкірні захворювання; гострі інфекційні захворювання; хронічні захворювання в період загострення; алергічні стани, ревматизм, бронхіальна астма в період загострення; карантин в дитячому колективі.

У яких випадках необхідно звернутися до фтизіатра:

- позитивна туберкулінова проба з'явилася вперше після попередніх негативних;

- наросла на 6 мм і більше протягом одного року або поступово протягом декількох років

- вперше з'явився інфільтрат розміром 17 мм і більше (гіперергічна проба)

У цих випадках необхідно обстеження дітей і підлітків в умовах протитуберкульозного диспансеру з метою виключення захворювання на туберкульоз (огляд, загальні аналізи крові і сечі, рентгенографія органів грудної порожнини) з подальшим проведенням превентивного лікування протитуберкульозними препаратами. Часто позитивна реакція на пробу буває всього лише показником того, що дитина (підліток) знаходився в контакті з інфікованим. Тому не варто робити поспішних висновків і впадати в паніку.

Правильне застосування і оцінка туберкулінових проб сприяють ранньому виявленню первинної туберкульозної інфекції і в значній мірі допомагають своєчасному розпізнаванню спалаху туберкульозу.

Лікар-фтизіатр дитячий Хоменко О.П.

Прочитано 10971 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео