Що таке гіпертонія та як не допустити розвитку хвроби

  • Четвер, трав. 17 2018
  • Автор 

17 травня  - Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією, запроваджений в 2006 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).    

Артеріальна гіпертензія, (згідно з рекомендаціями ВООЗ) -  це стійке зростання рівня систологічного («верхнього») артеріального тиску  до 140 мм рт. ст.і вище та рівня діастолічного («нижнього») артеріального тиску до 90 мм рт. ст. і вище.

Ця патологія є найпоширенішим захворюванням серцево-судинної системи. За даними досліджень, в розвинутих країнах світу  підвищені цифри артеріального тиску виявляють у 30% дорослого населення.

Підступність артеріальної гіпертензії полягає в тому, що у переважної більшості хворих вона тривалий час розвивається безсимптомно: про наявність підвищеного артеріального тиску знають лише близько 60% осіб, що страждають на гіпертонію. Тому дуже важливо знати про характерні симптоми артеріальної гіпертензії, які з’являються на ранніх стадіях хвороби. Це головний біль, запаморочення, біль в ділянці серця, який може супроводжуватись онімінням лівої руки, відчуття «сітки» перед очима. При появі названих ознак, необхідно негайно звернутись до лікаря, який встановить правильний діагноз та призначить відповідне лікування. Ні в якому разі не слід займатись самолікуванням, послуговуючись порадами друзів чи знайомих або рекламою різноманітних лікарських препаратів. Пам’ятайте, що фірми, які рекламують свою фармацевтичну продукцію, зовсім не мають на меті вас вилікувати, а навпаки, їм вигідно, щоб ви якомога довше залишались хворими і якомога більше купували їх товар!

Сучасні  методи виявлення і лікування гіпертонії успішно застосовуються на практиці в багатьох медичних установах переважної більшості розвинутих країн. Не є винятком в цьому плані й Україна, де розроблена Національна програма лікування і профілактики артеріальної гіпертензії. Також в нашій державі налагоджено випуск високоефективних вітчизняних ліків проти гіпертонії, здійснюється закупівля іноземних препаратів. Успішно реалізовується ще одна урядова програма – «Доступні ліки», завдяки якій більшість препаратів, необхідних для лікування артеріальної гіпертензії, хворі можуть одержувати безкоштовно або за символічну плату.

Слід пам’ятати, що до основних факторів, які впливають на підвищення артеріального тиску, належать:

- вік більше 40 років;

- надмірне вживання солоної їжі;

- надмірна маса тіла та ожиріння;

- вживання алкоголю та тютюнопаління;

- вживання надмірної кількості кави;

- малорухливий спосіб життя.

Треба також знати, що:

- гіпертонія істотно збільшує ризик інфаркту та інсульту;

- гіпертонія особливо поширена серед людей, хворих на цукровий діабет та подагру;

- гіпертонія може бути ознакою захворювання нирок;

- гіпертонія більш поширена у людей,чиї батьки або інші родичі страждали на це захворювання;

- гіпертонія може розвинутись  у жінок, що приймають оральні контрацептивні препарати;

- гіпертонія останнім часом діагностується у дітей та підлітків.

Здоровий спосіб життя, постійний контроль за рівнем артеріального тиску (особливо після досягнення 40 років), своєчасне звернення до лікарів – все це є запорукою недопущення або успішного подолання артеріальної гіпертензії.

Управління охорони здоров’я БМР

Прочитано 1573 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео