Лікарі розповіли про трагедію в пологовому

  • Субота, трав. 17 2014
  • Автор 
Фото: Олена Лук'янець Фото: Олена Лук'янець

19 травня в Білоцерківській міській раді пройде позачергова сесія. Вона скликана за ініціативою міського голови Василя Савчука на вимогу депутатів і громадських активістів. На сесії заслухають керівника управління охорони здоров’я Анатолія Рогова і ухвалять рішення чи звільняти його до закінчення розслідування трагічної смерті породіллі з дитиною в міському пологовому будинку. Напередодні, 16 травня, свою точку зору на події вислови керівники медичних закладів міста.

Анатолій Рогов, начальник управління охорони здоров’я Білоцерківської міської ради:

В нашому пологовому будинку 11 травня трапився трагічний випадок, коли загинула молода жінка і її дитина. Таких ситуацій, щоб помирала мама, не було вже чотири роки. Всі дуже добре розуміють, що коли аналізуються показники економічного розвитку кожної держави, то такий фактор як материнська і дитяча смертність займає одне з перших місць. Тому в державі розроблений порядок розслідування таких випадків. У всьому світі в пологових будинках трапляється, що помирає мама чи дитина. Але питання в тому: скільки їх помирає і від чого? Зараз проводиться службове розслідування відповідно до порядку, встановленому наказом Міністерства охорони здоров'я. Працює комісія, яку я створив своїм наказом 12 травня і вже 19 травня будуть попередні результати. Крім того, розпочате кримінальне провадження по факту смерті. Проводить розслідування обласна комісія, в яку входять спеціалісти в галузі медицини з залученням науковців. Після цього цей випадок розглядатиме спеціальна експертна комісія Мінохорони здоров’я, в яку входять більше десяти докторів наук з усієї країни.  Якщо в ході розслідування будуть виявлені серйозні недоліки в наданні акушерської допомоги, які призвели до трагічного випадку, винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності, керівники будуть звільнені і я як начальник управління піду у відставку.

Також я хотів би звернути увагу на ті події, які відбувалися біля пологового будинку, коли перед лікувальним закладом зібралася величезна група людей, вели себе дуже агресивно, побили заступника головного лікаря Володимира Солодовника. Це недопустимо. Є питання до медиків, але не можна сьогодні топтати білий халат. Червоний хрест і білий халат – був завжди символом миру і милосердя. І тільки на майдані в білий халат стріляли. Це наруга над честю і гідністю медичних працівників. Вчора в пологовому проводилося п’ять складних операцій. Як в таких умовах працювати медикам?

Ніхто нікого не збирається покривати. Лікар і медсестри, які тоді чергували, зараз на лікарняному. Я розпорядився, щоб, коли вони вийдуть з лікарняного, вони  були відсторонені від виконання обов’язків на час розслідування.

Тамара Кошевич, голова Білоцерківської міської організації профспілки працівників охорони здоров’я України:

В зв’язку з великою стурбованістю медичних працівників і їх проханням про захист я хочу звернутися до населення міста, правоохоронних органів, журналістів, міських, обласних і народних депутатів. Ми працювали і будемо працювати далі. Коли виникло таке горе, то люди завжди об’єднуються і шукають як мирним шляхом вирішити проблему. Медичні працівники працюють в складних умовах. Тільки на цей рік нам держава не додала 22 млн. грн. Медичні працівники не мають доплати за відсутнього працівника, якого вони заміняють, на охорону праці, з минулого року не виділяються кошти на медичні халати. Додайте до цього мізерну зарплатню. В місті працює 5300 медиків в 24 лікувальних закладах. Вони – обличчя Київської області. В нас найкращі працівники. Тому медики зараз стурбовані тим, що їх називають фашистами, що у них руки в крові. Якщо хтось заявляє, що лікарі беруть хабарі, звертайтеся з цією інформацією до правоохоронців. Ми просимо дати об’єктивно провести розслідування. Ми не проти громадського розслідування, хоча не бачимо членів тієї громадської комісії. У нас не вистачає кадрів, як ми можемо всіх звільнити? Прошу не робити на чужому горі сенсацій. Звертаюся також до міліції, яка не втрутилася і не зупинила ті громадські порушення, які були під пологовим будинком, так працювати не можна.

Ярослав Колесник, головний лікар Білоцерківського обласного диспансеру:

Мабуть комусь вигідно розвалити нашу медицину, яка і так зараз стоїть на колінах. В охороні здоров’я є багато негараздів і в плані ресурсів, і в морально-етичному плані. Але через окремих людей не можна казати, що всі лікарі – негідники. В більшості своїй медики – це чесні, порядні, висококваліфіковані люди, віддані своїй професії, які хочуть тільки добра для жителів міста. Давайте задумаємось, звідкіля ростуть ноги тих проблем в медицині, які маємо. Як у нас фінансується ця галузь? На медицину повинно виділятися не менше 10% ВВП. В США виділяється 15%, у Франці та Німеччині – 13%, у нас же - менше 3%, і то 1% забирає Державне управління справи, решта – всьому населенню України. Виходять, що з 10 пацієнтів ми можемо надати допомогу 2-3, а решті – ні. Люди думають, що в усьому винні лікарі. Кажуть, що ми маємо відношення до аптек, тоді коли це не так. Як можна лікувати пацієнта, коли немає вентиляції, облуплені стіни, на голову капає вода? Дехто з наших місцевих політиків розповідає, що з Білої Церкви масово їдуть на лікування в Київ. Та неправда це! Навпаки, з Києва до нас приїздять, бо там вимагають за операцію по 40-50 тис. грн., тоді як у нас такі операції коштують 2000 грн. Звісно, ми вимушені просити купити ліки, перев’язувальні матеріали. В нас немає на це коштів. Ми не зможемо вижити без платних послуг. А якість медичних послуг нічим не гірша, ніж у Києві. Те що трапилося в пологовому – це трагедія. Але б в якому пологовому будинку не опинилась ця жінка, на жаль, ситуація була б такою ж. При цьому захворюванню помирає 95% хворих. Інша справа, що можливо їй невчасно поставили діагноз в жіночій консультації.

Володимир Безпечний, завідуючий відділенням анестезіології та інтенсивної терапії міської лікарні №1:

Те, що трапилося в пологовому, це - горе. Але найбільше обурило медиків те, що на цьому спекулюють місцеві політики. Ми поза політикою. Якщо є халатність в нашому середовищі, то цього ніхто не буде заперечувати. Але роздмухувати ситуацію до закінчення слідства, громить приміщення, це неправильно. Я розумію людей в тому плані, що у нас за все треба платити, за всі ліки, а ліки надзвичайно дорогі, але я нічого зробити як лікар не можу. У нас немає безоплатних медикаментів. Нам треба об’єднуватися. А в цій ситуації треба розібратися, і якщо є винні – наказати. А стосовно того, що лікарі беруть хабарі, слухайте, то не треба давати. Я знаю не одного свого знайомого і родича, які мене теж питають, скільки треба дати, яка такса. Це вже в психології людей. Мої лікарі вже просять дозволу тримати на роботі газові балончики, травматичну зброю. Люди, до чого ми доходимо?

Леся Мироняк, завідуюча жіночою консультацією:

Ситуація, яка є в медицині, надзвичайна. Ми розуміємо трагедію батьків. Це і наша трагедія, бо будь-яка невдача – це наша невдача. Та згідно висновку незалежної судмедекспертизи, ця смерть не пов’язана з акушерською патологією. Розбір всіх випадків чи материнської чи малюкової смертності проходить згідно порядку, який зареєстрований в Мін’юсті. За останні роки у нас в районі проводиться близько 2000 пологів. Малюкова смертність складає 5, 8% за минулий рік, 0,5% мертвонароджених дітей. Це середньоєвропейський показник. У нас впроваджені новітні пренатальні технології, працюють кваліфіковані лікарі, є сімейні пологові зали. Хочемо зробити все як найкраще. Лікарі працюють останніми днями під загрозою розправи. В робочий час в операційну вриваються невідомі люди, які громлять все на своєму шляху, чинять самосуд, перелякали всіх пацієнток пологового. Чи це адекватно, коли східці пологового будинку прикрашають похоронні атрибути? До мене приходять жінки, які тепер бояться йти в наш пологовий. Хіба так можна? На цій трагедії, на нашій юридичній незахищеності деякі політики створюють собі імідж борців за народні інтереси. Міліція нас здала точно так як і на сході. Якщо нас не захистить держава, то нас багато, ми знайдемо як відстояти честь білих халатів.

Галина Гусарова, завідуюча терапевтичним відділенням міської лікарні №2:

Я співчуваю всім родичам померлої і хочу сказати, що випадки в медицині бувають складні. Я деякий час працювала кардіологом і зустрічалась з такими випадками, коли діагноз не можна було поставити при житті, щоб попередити сумний фінал. Ви знаєте зі слів батьків, що молодій жінці поставили діагноз – розшарування аорти. Такий випадок буває у людей похилого віку, які мають гіпертонію, ішемічну хворобу серця. Ми не зустрічали, щоб таке було у вагітних. Ми не можемо спокійно це переживати. Але складні випадки завжди були і будуть, не завжди їх можна швидко діагностувати, але будь-який діагноз повинен трактувати фахівець, а у нас все місто береться казати, коли треба було оперувати. У нас працюють кваліфіковані лікарі, які врятували багатьох людей. Ми створили комісію, щоб визначити як росла ця жінка, які в неї були захворювання. І висновки будуть правдиві.

Віктор Євтушенко, фельдшер Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги, прозаїк:

Дорогі мої земляки. Звертаюсь до вас сповненим тривогою за нашу медичну галузь і розуміючи ваше обурення сучасним станом медицини загалом по Україні і, зокрема, в нашому місті . Я не збираюсь бути третейським суддею поміж вами та чиновниками, прийміть моє звернення до вас як біль пересічного білоцерківського мешканця, працівника середньої медичної ланки з більш як 30 стражем роботи на станції швидкої медичної допомоги. Нинішній убогий стан більшості медпрацівників виник не сьогодні, кожна нова влада зраджувала медиків і неодноразово. Та найбільш прикро, що свій же народ готовий розірвати тих, хто безперечно відданий своїй професії, чесно виконують свої професійні обов’язки, На жаль, серед людей в білих халатах трапляються випадки зради клятві Гіппократа, серед медиків є хабарники, рвачі, безсердечні і непорядні люди. В медицині чимало випадкових людей, які пішли в медичні вузи з метою чимскоріше збагатитися на горі хворих людей. Але є й інша правда, яку не хочуть чути більшість скривджених людей. Ви, саме ви, дорогі мої земляки, не зберегли покоління хороших лікарів, яке вам подарував час за помилки соціалістичного минулого. Ви просто згноїли цей подарунок скаргами, образами, невдоволеністю, мовчанкою, байдужістю, ненавистю до тих, хто з останніх сил за жебрацьку зарплату і при величезних обов’язках, не маючи жодних прав, намагався боротися за ваше здоров’я. Нові лікарі не будуть такими, вони ростуть в іншій епосі, де в порядку речей "людина людині вовк", "без грошей немає роботи". Ви мовчали, коли лікарі жили за нужденну зарплату, без соціальних пільг і привілеїв. Далі так бути не може. Ми теж будемо роботи якісь порухи. Минула влада нас не чула, надіємось, що ця почує.  

Прочитано 2226 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео