Медики хочуть перевірити всіх білоцерківців на ВІЛ/СНІД

  • Вівторок, груд. 22 2015
  • Автор 

На засіданні виконкому в.о. начальника управління охорони здоров’я Наталія Шевчук проінформувала про стан із захворюваністю у Білій Церкві на ВІЛ/СНІД за 9 місяців 2015 року та запропонувала, яким чином можна виявити всіх хворих у місті. Зокрема, планується перевіряти всіх пацієнтів на наявність інфекції шляхом швидких тестів (результат упродовж 30 хв), незалежно від того, до якого лікаря звертається хворий. Таким чином, за прогнозам білоцерківських медиків, можна до 2020 року встановити всіх хворих та носіїв у місті і забезпечити їх ретровірусною терапією. Також Наталія Шевчук звернулася до міського голови з проханням вирішити питання зі створенням хоспісу, де могли б достойно дожити свого віку такі невиліковні хворі. На що міський голова відповів, що зі швидкими тестами ще можна вирішити питання, включивши витрати в проект бюджету на 2016 рік, а от з хоспісом – питання складне.

До вашої уваги повна версія звіту:  

Станом на 01.10.2015 року під медичним наглядом Центру СНІДу перебуває 1053 ВІЛ-інфікованих осіб, серед них з діагнозом СНІД - 379 осіб. Показник поширеності ВІЛ-інфекції збільшився на 16,0% і становить 507,0 на 100 тис. населення. Показник поширеності СНІДу збільшився на 8,3% і становить 182,7 на 100 тис. населення. Якщо порівнювати міські показники з обласними, то поширеність ВІЛ-інфекції в місті перевищує обласний в 1,9 рази (507,0 проти обласного 273,5 на 100 тис.нас.), поширеність СНІДу в 2,3 рази (182,7 проти обласного 83,4 на 100 тис. нас.). За 9 місяців 2015 року зареєстровано 94 нових випадків захворювання на ВІЛ/СНІД (пок. становить 45,4 на 100 тис. нас.), з них 78 випадків СНІДу (показник 37,7 на 100 тис. нас.).

За весь період нагляду померло 717 осіб хворих на ВІЛ/СНІД, що становить - 37,5% від усіх померлих, у тому числі від СНІДу – 438 осіб, що становить 61,9%. Смертність від СНІДу з асоційованим туберкульозом становить 36,8% (в 2014 році 36,6%).

У місті зареєстровано 194 осіб з Ко-інфекцією ВІЛ+ТБЦ (у тому числі в 4-х дітей), що становить 21,3% від усіх хворих із встановленим діагнозом. Показник поширеності збільшився на 12,3% і становить 93,7 на 100 тис. населення. Це пов’язано із загальним зростанням захворюваності на туберкульоз. З Ко-інфекцією ВІЛ+гепатити зареєстровано 415 осіб, що становить 45,8% від усіх ВІЛ–інфікованих, із них 80% хворих з гепатитом «С» (332 особи).

При розподілі зареєстрованих випадків ВІЛ за гендерною ознакою співвідношення чоловіків і жінок становить 1,1:1 (477 ч.:430 ж.), тобто 52,6% становлять чоловіки і 47,4% жінки. Необхідно відзначити, що темп інфікування чоловіків дещо знижується з 57,2% в 2008 році до 52,6% в 2015 році, в той же час темп інфікування жінок зростає з 42,8% в 2008 році до 47,4% в 2015 році, при тому, що чоловіки продовжують інфікуватись під час вживання наркотиків, а жінки статевим шляхом.

З усіх зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції 94,8% приходиться на вікову категорію 15-49 років (860 осіб). Це особи, які відносяться до репродуктивної групи, і в порівнянні з минулим роком у цій групі відмічається ріст на 1,0%. З 2008 року в віковій групі 15-24 роки спостерігається тенденція до зниження частки випадків захворювань на ВІЛ-інфекцію на 3,0%. Така ситуація прослідковується і в Україні. Це свідчить про «старіння» епідемії, тобто значна більшість ВІЛ-позитивних осіб мають ІІІ-ІV клінічну стадію, які вважаються новими випадками, але були інфіковані раніше. З цього питання, по проведеним дослідженням в різних регіонах України, відмічається стабілізація епідемії, так як серед молоді зменшується інфікування.

Переважний шлях зараження вірусом ВІЛ є статевий  шлях – 58,3%. Це свідчить про те, що ВІЛ-інфекція поступово переходить із цільової групи ризику споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) на загальне населення. Парентеральний шлях передачі має тенденцію до зниження з 61,5% в 2008 році до 41,7% в 2015 році.

За весь період нагляду зареєстровано 399 дітей, з них  народжених ВІЛ– інфікованими матерями 384 дитини.  Встановлено діагноз ВІЛ-інфекція 47 дітям. Станом на 01.10.2015 року на  обліку перебуває 70 дітей, з них 33 дитини з встановленим діагнозом ВІЛ–інфекція (показник 9,2 на 10 тис. дитячого населення), 9 дітей з діагнозом СНІД (показник 2,5 на 10 тис. дитячого нас.), 37 дітей до 18 місячного віку знаходиться під лабораторним моніторингом. В 2015 році взято на облік 16 нових дітей, з них 11 народжених у міському пологовому будинку. Встановлено діагноз ВІЛ у 2 дітей старшого віку (3 та 7 років).

З метою попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини всі вагітні обстежуються на носійство вірусу ВІЛ - двічі. Загальна кількість вагітних – 2384, пологів 1185. Всі вагітні 100% обстежені одноразово, двічі - 1265 вагітних, що становить 99,2%. Протягом 9 місяців 2015 року зменшилась кількість ВІЛ-інфікованих вагітних з 32 до 17 осіб, із них закінчилось пологами у 10-х. Усі ВІЛ-інфіковані вагітні 100% отримали антиретровірусну профілактику під час вагітності та в пологах. Усі 10 народжених дітей знаходяться на штучному вигодовуванні. З 2012 року  по місту відсоток вертикальної трансмісії дорівнює 0%. Тобто діагноз ВІЛ–інфекція в дітей народжених від ВІЛ-інфікованих матерів не зареєстрований. Всі вагітні жінки міста забезпечуються антиретровірусними препаратами постійно за рахунок централізованого постачання через територіальне медичне об’єднання Центру СНІД. У цілому по Україні цей показник знизився з 27,8% у 2001 р. до 3,7% у 2014р. Фактична ліквідація передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, означає зниження цього показника до рівня менше 2%. В пологовому будинку новонароджені діти від ВІЛ-інфікованих матерів отримують адаптовані молочні суміші безкоштовно, на період перебування в лікувальному закладі. Всі діти народжені ВІЛ-інфікованими матерями знаходяться під подвійним медичним наглядом (Центр СНІДу та дитячою поліклінікою) до 18 місячного віку. За цей період діти обстежуються сучасним методом дослідження полімеразно-ланцюговою реакцією (ПЛР) і методом імуноферментного аналізу (ІФА) в Республіканському Центрі і на базі Київського науково-дослідного інституту епідеміології і інфекційних хвороб.

В місті посилена безпека донорства шляхом проведення 100% тестування донорської крові та її компонентів на ВІЛ-інфекцію з метою запобігання випадків передачі ВІЛ-інфекції через кров. За 9 місяців 2015 року обстежено 5684 донорів, з них виявлено 3 особи з позитивним результатом. При виявлені позитивної крові, вона вибраковується, знешкоджується з відповідною реєстрацією в протоколах. Запаси плазми крові в Центрі крові зберігаються в низькотемпературних холодильниках на карантині.

У нашому місті все населення має вільний доступ до безкоштовного добровільного консультування, але проведення тестування на ВІЛ-інфекцію доступно більше групам ризику. В місті створено 3 кабінети «Довіра» на 206,6 тис. населення, де проводиться дотестове консультування та обстеження бажаючих на ВІЛ-інфекцію. Крім того, такі обстеження проводяться на базі всіх лікувальних закладів, за бажанням хворого. Слід відмітити, що в місті проводять обстеження населення за власні кошти на базі лабораторії ІНВІТРО, а також в поліклініці профоглядів. Централізовано тест-системами для обстеження на ВІЛ методом ІФА забезпечуються тільки контингент вагітних і донорів. Для всього населення та груп ризику Державною програмою передбачено обстеження методом швидких тестів.

Згідно Національної Програми подолання епідемії ВІЛ/СНІДу, з метою зменшення ризику ВІЛ-інфікування та формування прихильності до антиретровірусної терапії серед споживачів ін’єкційних наркотиків, в місті працює програма по замісній профілактичній терапії (ЗПТ) для споживачів ін’єкційних наркотиків на базі психонаркологічного територіального медичного об’єднання. Всього на замісній терапії перебуває 90 хворих на ВІЛ–інфекцію. Це дає позитивний результат, так як % виявлених ВІЛ-інфікованих серед даного контингенту має тенденцію до зменшення (з 43% в 2009р. до 20% за 9 міс. 2015 року).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 1998 р. N1642 «Про затвердження Порядку та умов обов'язкового страхування медичних працівників та інших осіб на випадок  інфікування  вірусом  імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов'язків, а також на випадок настання у зв'язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції, і переліку категорій медичних працівників та інших осіб, які підлягають обов'язковому страхуванню на випадок інфікування  вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов'язків,  а також на випадок настання у зв'язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції» впроваджені заходи по захисту медичних працівників, які мають ризик інфікування при виконанні професійних обов’язків, при роботі з кров’ю і по недопущенню розповсюдження ВІЛ-інфекції на робочому місці такі, як: щорічне страхування по місцю роботи в лікувальному закладі, оснащення робочих місць ЛПЗ аптечками для проведення термінової профілактики. Для запобігання аварійних ситуацій співробітники забезпечуються засобами індивідуального захисту (ЗОЗ) достатньою кількістю та їх асортиментом (рукавички, окуляри, халати та т.п.). Є в наявності достатня кількість дезінфекційних засобів та запас АРВ- препаратів для екстреної профілактики, який постійно зберігається в ТМО. За 9 місяців 2015 року зареєстровано 6 аварійних ситуацій.

Організація диспансерного обліку та лікування осіб, хворих на ВІЛ/СНІД, що звільнені з місць позбавлення волі та проживають у місті, проводиться в територіальному медичному об’єднанні в Центрі СНІДу. Хворим пропонуються всі необхідні дослідження, згідно протоколу, призначається лікування відповідно до встановленого діагнозу. Всього поставлено на облік 9 таких осіб. Станом на 01.10.2015 року антиретровірусну терапію в Центрі СНІДу приймає 500 осіб, біля 50 осіб в Київському науково дослідному інституті епідеміології та інфекційних хвороб та в обласному Центрі СНІДу, з них 29 дітей. В 2015 році взято на антиретровірусну терапію 92 хворих. На даний час ще 30 хворих потребують даної терапії. Для призначення антиретровірусної терапії є деякі умови, а саме: прихильність самих хворих до постійного лікування, а також наявності опортуністичних хвороб (частіше туберкульозу), які потребують обов’язкового лікування, а потім призначення АРВ терапії.

З метою ранньої діагностики туберкульозу хворі на ВІЛ/СНІД проходять рентгенологічне обстеження на базі фтизіатричного відділення територіального медичного об’єднання, комп’ютерну томографію на базі міської лікарні №1. Хіміопрофілактика туберкульозу призначена 185 особам. Дітям проводиться туберкулінодіагностика. Крім того, з профілактичною метою, всім дітям з місячного віку призначається лікування пневмоцистної пневмонії (всього отримало профілактику 29 дітей), а дорослим по клінічним показникам.

Протягом року медичне забезпечення хворих на ВІЛ/СНІД здійснювалося з декількох джерел: Державного бюджету України на суму 1,1 млн.грн.; Глобального фонду на суму 640,7 тис. грн. Всього за 9 місяців 2015 року використано 1,7 млн. грн.

Прочитано 4453 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео