Багато вже чули про користь йоду для здоров'я людини. Напевно всім відомо, що найбільше йод необхідний у шкільному віці і під час вагітності. Але про те, що найбільш гостро його потребують, в першу чергу, немовлята, знають зазвичай небагато батьків.

Так от, малюки вже з перших днів життя щодня відчувають «прихований голод» по цьому елементу найбільшою мірою - відразу після народження. Адже саме йод, потрапляючи в щитовидну залозу, перетвориться в її гормони. І саме в грудному віці організм дитини зазнає під впливом цих гормонів такі перетворення, від яких багато в чому залежить здоров'я потомства протягом усього подальшого життя. І тільки нормальна "робота" щитовидної залози, а для цього - гарна добавка корисного йоду, день у день запроваджувана в раціон дитини, забезпечить повноцінний розвиток його головного мозку і, звичайно ж, його майбутнього інтелекту.

Що таке йод і для чого він потрібен

У чистому вигляді йод в нашому організмі, хоча й існує, але не робить нічого. Він потрібен нам тільки для того, щоб, потрапивши в щитовидну залозу, увійти до складу її гормонів. А сама заліза тільки тоді щосили трудиться і в достатній кількості виробляє свої гормони, коли повною мірою і щодня отримує сировину у вигляді йоду. Коли йоду щитовидній залозі не вистачає, вона не може виробляти потрібну кількість гормонів і через це починає посилено рости, так з'являється зоб. Від гормонів щитовидної залози особливо сильно залежать процеси росту, розвитку і загального тонусу. У зв'язку з цим найбільш важко нестача гормонального йоду позначається у тих, хто росте і переживає статеве дозрівання, а це діти та підлітки.

Скільки харчового йоду потрібно кожен день?

Найкращим джерелом йоду є морські водорості, морепродукти і морська риба. Це найбагатші йодом продукти, запам'ятайте їх. Але не всі можуть дозволити собі вживати в їжу морепродукти кожен день. Молочні продукти, м'ясо, яйця і різні овочі, крупи  - інші джерела йоду для організму людини. Але все ж, в якості основного джерела йоду, всьому дорослому населенню рекомендується в їжу використовувати йодовану сіль з розрахунку не менше 5 грамів щодня. І цього буде цілком достатньо. Отже, в домашньому господарстві важливо перейти на закупівлю тільки йодованої солі. Пишуть, що йодована сіль нестабільна при нагріванні (приготуванні гарячих страв) і має короткі терміни зберігання (3-4 місяці). Дійсно, до кінця 1990-х років при виробництві йодованої солі використовувався нестабільний йодид калію. Однак згідно ДСТУ 3583, прийнятому в 1997 році, для збагачення солі в даний час використовується набагато більш стабільний йодат калію. Крім того, майже в 2 рази (з 23 до 40 мг / кг) було збільшено масовий вміст йоду в солі, при споживанні звичайної кількості солі (від 5 до 10 грамів) потрібну кількість йоду в харчуванні буде гарантовано.

Потреба в йоді залежить від віку. Новонародженому треба близько 100 мікрограмів йоду в день, старшім дітям   і молодшому школяреві - стільки ж, але як тільки з'являються перші ознаки статевого дозрівання організм підлітка вимагає подвоєною норми - 200 мікрограмів йоду щодня. Зрозуміло, що найбільше йоду потрібно вагітним - по 250, а годуючим - навіть 300 мкг / добу.

Не забувайте про користь йоду. Регулярно їжте продукти, багаті йодом. Будьте здорові!

Лікар з гігієни харчування Білоцерківського міського управління

Головного управління Держсанепідслужби у Київській області                   Єршова О.В.

Прочитано 2200 раз
Опубліковано в Медицина

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео