Правовий порадник: як відкликати свого депутата?

  • Середа, трав. 04 2016
  • Автор 

Про можливість дострокового відкликання депутатів

На Київщині продовжують свою роботу офіси «Правового порадника», у яких фахові юристи надають безкоштовні юридичні консультації. У рамках ініціативи правники працюють над тим, щоб громадяни почувались упевнено в спілкуванні з державними чиновниками, знали та вміли відстояти свої законні права в органах державної влади.

Проект діє за підтримки партії «Солідарність»-Блок Петра Порошенка».

Отримати безкоштовну правову допомогу можна в юридичних приймальнях «Правового порадника». У нашому місті приймальня працює за адресою: м. Біла Церква, вул. Героїв Небесної Сотні (колишня Гординського), 24а.

Сьогодні розглянемо питання щодо можливості дострокового відкликання депутатів, котрі не виправдали довіри виборців.

Відповідальність депутатів перед своїми виборцями є однією з запорук нормального функціонування виборних органів державної влади та місцевого самоврядування.

Одним із дієвих механізмів забезпечення такої відповідальності є запроваджений віднедавна в українському законодавстві інститут імперативного мандату для депутатів місцевих рад, під яким розумієтьсяможливість дострокового відкликання депутатів, що не виправдали довіри виборців.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», підставами для   відкликання   виборцями  обраного  ними депутата місцевої ради можуть бути:

1) порушення  депутатом  місцевої  ради положень  Конституції і законів України, що встановлено судом;

2) пропуск  депутатом  місцевої  ради  протягом  року більше половини  пленарних  засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин  обов’язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність  практичної  діяльності депутата місцевої ради  основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання  депутатом місцевої ради передбачених законом  зобов’язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Згідно із статтею 38 Закону,право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої за  народною  ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої  ради  за  народною  ініціативою  приймається  на  зборах виборців у кількості не менше:

1) 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради;

2)  100  осіб  для  відкликання  депутата  міської ради міста районного значення;

3)  300  осіб  для  відкликання  депутата  міської ради міста обласного значення та районної у місті ради;

4) 150 осіб для відкликання депутата районної ради;

5)  400  осіб  для  відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.

Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на  яких  буде  розглядатися  питання про внесення пропозиції щодо відкликання  депутата  місцевої  ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві  засоби  масової інформації.

У  разі  прийняття  на  зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції  про  відкликання  депутата  місцевої  ради за народною ініціативою  на  цих  зборах  утворюється  ініціативна  група  для збирання   підписів  виборців  відповідного  виборчого  округу  на підтримку  пропозиції  про  відкликання  депутата місцевої ради за народною  ініціативою у кількості:

1)  сільської,  селищної,  міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб;

2)  районної,  міської (міста обласного значення), районної в місті ради - не менше 50 осіб;

3)  обласної,  Київської,  Севастопольської міської ради - не менше 100 осіб. 

У триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких   було   прийняте   рішення   про  внесення  пропозиції  щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена  офіційним  представником ініціативної групи, повідомляє відповідну  територіальну  виборчу  комісію  про  факт  проведення зборів, яка не пізніше наступного дня інформує  депутата,  відповідні місцеву організацію партії, партію (у  разі  якщо  депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.

На  підтримку  пропозиції  про  відкликання депутата місцевої ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли  участь  у  голосуванні  на  відповідних  місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат.

На  підтримку  пропозиції  про  відкликання депутата місцевої ради, обраного  у  багатомандатному  виборчому  окрузі,  має бути зібрана  така  кількість  підписів у відповідному багатомандатному виборчому  окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у   відповідному   багатомандатному   виборчому   окрузі  під  час проведення  виборів  депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві  вибори,  але  не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну    місцеву    організацію    партії    у   відповідному територіальному виборчому окрузі   на   місцевих виборах,  за результатами яких він був обраний депутатом.

З  дня,  наступного  за  днем повідомлення територіально ївиборчої комісії  про  створення ініціативної групи, починається збір підписів  на  підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки:

1)  у  разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - десять днів;

2)  у  разі відкликання  депутата  районної,  міської (міста обласного значення), районної в місті ради - двадцять днів;

3)   у   разі відкликання   депутата  обласної,  Київської, Севастопольськоїміської ради - тридцять днів.

Після збору підписів відповідна територіальна виборча комісія у строк від 10 до 30 днів (залежно від рівня ради, депутат якої відкликається) проводить перевірку підписних листів на предмет дотримання вимог законодавства України та приймає  рішення  про відкликання депутата за народною ініціативою (у  разі  якщо  депутат  був обраний шляхом самовисування) або про звернення  до  вищого керівного органу партії, місцева організація якої  висувала  відповідного  депутата,  щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

На  підставі  рішення  вищого керівного органу партії про відкликання   депутата,   обраного   шляхом   висування   місцевою організацією  партії,  за  народною  ініціативою, а у випадку якщо депутат  був  обраний  шляхом  самовисування,  - на підставі свого рішення,   відповідна територіальна  виборча  комісія  не пізніш як на п’ятий день з дня отримання/прийняття  відповідного  рішення  зобов’язана визнати  обраним депутатом  наступного  за  черговістю  кандидата  у  депутати  від місцевої   організації   партії  або  призначити  проміжні  вибори депутата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Прочитано 4415 раз
Опубліковано в Громада
Теги

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео