Біла Церква за новим генеральним планом. Проект документу

  • Середа, трав. 04 2016
  • Автор 

Державне підприємство «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» розробив Генеральний план міста Біла Церква на замовлення Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради на підставі відповідного рішення сесії міської ради про необхідність цієї містобудівної документації. БЦ News отримав повний текст доповіді головного архітектора, який займався проектуванням генплану Білої Церкви. Нагадаємо, його презентація відбулася 19 квітня у приміщенні Білоцерківської міської ради. 

А необхідність розробки генерального плану, і, головне, реалізації потім, назріла вже давно.

Особливо – враховуючи питання межі населеного пункту: коли фактична територія міста згідно із проектом землеустрою становить 6319 га, а офіційною вважається 3368 га – в межі за обмірами 1963 року – частина  міста знаходиться поза межею. 

Така несправедлива ситуація є причиною гальмування економічного розвитку Білої Церкви.

В генеральному плані виділений розрахунковий етап до 2036 року (20 років), проте строк дії генерального плану не обмежується. Згідно із Законом «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план розробляється на безстрокову перспективу. З можливістю розробки проектів внесення змін.

Чисельність населення Білої Церкви на початок року розробки генерального плану становила за даними статистики 211,1 тис осіб.

Місто Біла Церква має вигідне географічне розташування:

-   близько від столиці (84 км) 

-   на важливих транспортних зв’язках: Східніше Білої Церкви проходить міжнародна автодорога М-05 (Санкт-Петербург - Київ – Одеса).

-   Вулицями міста проходять державні регіональні автодороги Р-04 (Київ – Фастів– Біла Церква – Тараща – Звенигородка), Р-17 (Біла Церква – Тетіїв – Липовець – Гуменне – /М-12/) та Р-32 (Кременець – Біла Церква – Ржищів).

-   Пролягає двоколійна електрифікована дільниця Фастів-1 – Миронівка Південно-Західної залізниці.

З одного боку, всі ці дороги забезпечують інтеграцію до транспортної мережі області та усієї України, це корисно для економіки міста і зручно для мешканців;

з іншого – великі потоки транзитного, у тому числі вантажного,  автотранспорту створюють небезпеку для мешканців, швидко пошкоджується асфальтове покриття вулиць, забрудненість повітря та шум. Це недолік існуючої містобудівної ситуації.

  • Біла Церква – місто обласного підпорядкування, адміністративний центр Білоцерківського району, але я думаю, що не всі знають, що
  • Аеродром класу 4D, занесений в державний реєстр цивільних аеродромів України, зі злітно-посадковою смугою, 2,5км, з руліжними доріжками, стоянками для літаків, системами радіотехнічного забезпечення
  • сховище нафтопродуктів;
  •  повну інфраструктуру для виконання ремонту авіаційної техніки (великі літакові ангари, обладнані стапелями, вентиляційними системами, освітленням та забезпечені всіма необхідними видами енергії).

згідно із Законом України «Про затвердження Генеральної схеми планування території України»,  Біла Церква єцентром районної та міжрайонної систем розселення. До складу Білоцерківської міжрайонної системи розселення входять 10 районів південної частини Київської області з населенням більше 300 (323,6) тис. осіб.  Чисельність населення Білої Церкви 211, на 2036 рік - 219 тис осіб.  Як місто,  Біла Церква має забезпечувати усіма видами обслуговування (торговельне, культурно-побутове, медичне, соціальне) як повсякденного так і періодичного-епізодичного характеру  своє населення; і як Центр обслуговування міжрайонної системи розселення повинна забезпечувати епізодичне обслуговування населення прилеглих районів: надавати можливість отримувати спеціальну та вищу освіту, відвідувати видовищні, культурні заклади, долучатись до різних видів туризму, а ще постачати промислову продукцію для регіону.

А на сьогодні навіть населення міста недостатньо забезпечено.

Необхідність розвитку – передумова для розвитку.

Біла Церква постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878 включено до списку історичних населених міст України. На території міста знаходяться об’єкти культурної спадщини загальнодержавного та місцевого значення.

Є, також, об’єкти природно-заповідного фонду. Широко відомий ваш чудовий дендрологічний парк, частина якого є пам’яткою містобудування та архітектури державного значення – парк «Олександрія».

Наявність в місті рідкісних природних ландшафтів з річками Рось і Протока, в комплексі з багатим історико-культурним потенціалом та дорогами – це є передумовою для розвитку туристично-рекреаційної галузі господарського комплексу.

А недоліком є те, що ці фактори недостатньо реалізуються на користь міста. Не реалізовані переваги.

Архітектурно-планувальна структура міста Біла Церква відноситься до типу розчленованих. Річкою Рось, залізницею та основними магістральними вулицями територія міста поділяється на чотири планувальних утворення.

Транспортних і пішохідних зв'язків між планувальними утвореннями недостатньо – бракує магістральних вулиць і мостів.

 Теж проблема, яку необхідно вирішувати.

За основними видами функціонального використання земель можна виділити такі укрупнені функціональні зони: сельбищні території, промислово-комунальні та зовнішнього транспорту, і ландшафтно-рекреаційні території.

Сельбищна – це зона розміщення житлової забудови, дитячих шкільних, дошкільних навчальних закладів, медичних закладів, громадських центрів.

Житлова є садибна та багатоквартирна.

Житловий фонд міста складає 4489 тис.м2 загальної площі, в тому числі:

- багатоквартирний – 3429,0 тис.м2 в якому проживає 178 тис. осіб

- садибного типу – 1060,0 тис.м2 в якому проживає 33,1 тис. осіб.

Середня забезпеченість житлом складає по місту 21,2 м2/особу, у тому числі:

- в багатоквартирному житловому фонді – 19,3 м2/люд.

- в садибному житловому фонді – 32,0 м2/люд.

Багатоквартирна житлова забудова  зосереджена, в основному, в «Центральному» планувальному утворенні. Те, що багатоквартирна житлова забудова чередується з садибною, є недоліком планування. Існує потреба в  реконструкції кварталів застарілого житлового фонду.

Є також багатоквартирна житлова забудова  в Заріччі: мікрорайони «Піщаний» та «Таращанський»; є у Східному планувальному утворенні - «Роток».  

Мікрорайони «Піщаний», «Таращанський» та частина району Роток,  які фактично є Білою Церквою, не входять в офіційну межу міста.

Загальноміський центр громадського обслуговування знаходиться на території «Центрального» планувального утворення, має розгалужену лінійно-вузлову структуру, яка розвивалася відповідно до напрямків основних магістральних вулиць. Ядро центру сформувалося на землях, де починалася історія Білої Церкви.

У «Історико-архітектурному опорному плані м.Біла Церква» та  проекті «Зони охорони пам'яток культурної спадщини м.Біла Церква» детально проаналізовано наявну на території міста багату історичну і культурну спадщину, визначені межі трьох історичних ареалів: «Прибережного», «Центрального», «Олександрія».

Центр частково входить до меж «Центрального» та «Прибережного» історичних ареалів міста.

Формування центру «Східного» містобудівного утворення ще потребує завершення.

Містобудівні утворення «Південне» на Заріччі та «Північне» в р-ні Залізничного селища не мають сформованих центрів.

На території міста Біла Церква на даний час діють 36 дитячих садочків, 24 загальноосвітні школи, дві гімназії, колегіум, ліцей, навчально-виховний комплекс, дві вечірні школи, позашкільні дитячі заклади. Потреба і наявність учнівських місць в загальноосвітніх школах збалансована. Завантаженість дитячих садків – 130%.

В місті працюють 20 медичних закладів охорони здоров'я, які дуже перевантажені.

Недостатньою є кількість фізкультурно-спортивних споруд, будинків побуту, об’єктів культурно-розважального характеру.

Промислово-комунальна зона на території міста Біла Церква не є компактним суцільним утворенням. Найбільшим та найбільш компактно сформованим є Східний промрайон.  Промисловість розвивалася й вздовж залізниці й в усіх частинах міста.

Погано те, що є чимало підприємств, які поодиноко розміщуються серед житлової забудови з порушенням санітарних розривів.

Головними галузями промисловості Білої Церкви є: виробництво гумово - технічної продукції; постачання електроенергії, газу, пари; виробництво машин і устаткування; будівництво житлових і нежитлових будівель; виробництво харчових продуктів; виробництво меблів; виробництво неметалевої мінеральної продукції; виробництво електророзподільної та контрольної апаратури  та інш.

Багатогалузевий комплекс.

Лідером щодо рівня зайнятості є ПРАТ «РОСАВА» (де працює 3905 чол.).

Виробничі території займають площу 745 га. Загалом промислово-комунальна зона міста  складає більше 1000га.

Промисловість – один з основних містоутворюючих чинників, який впливає на чисельність населення, розмір  і планувальну структуру міста, наповнення бюджету, умови праці і побуту населення, транспортні зв’язки –  проте значна частина промислово-комунальних територій (весь східний промвузол, БВАК) не входить в нинішню офіційну межу міста 1963 року.

Така ситуація суперечить державним інтересам.

Не тільки Біла Церква, інші міста теж потерпають від нечітко та недостатньо обґрунтовано прописаних положень законодавства стосовно затвердження меж населених пунктів. Ми з цим стикаємося при розробці містобудівної документації.

Ось так і в Білій Церкві, враховуючи більш спрощену процедуру встановлення меж сільських населених пунктів, а також, затвердження в 1994 році  проектів формування меж сільських і селищних рад Білоцерківського району без урахування розвитку міста, була фактично визначена межа міста Біла Церква. Це є неправильно. Це є перевищенням повноважень. Повноваження щодо міської межі належать Верховній Раді України.

Наявність трудових ресурсів і високий освітній рівень населення – це ще одна передумова для розвитку Білої Церкви.   Чисельність населення у працездатному віці –133 тис.осіб.

В загальних рисах я окреслила існуючий містобудівний стан Білої Церкви.

Ви бачите : в місті практично відсутні вільні ділянки для комплексної нової забудови  (сельбищної, промислової, будь якої). Проект  обгрунтовує, що

місто має потребу і вагомі передумови для розвитку і територіального росту.

Що намічено в генеральному плані.  

– В генеральному плані намічено вивести транзитні потоки автотранспорту, у тому числі вантажного, по обвідній автодорозі.

– Визначені напрямки територіального росту Білої Церкви і проектну межу міста.

 Основний напрямок розвитку сельбищної зони –  південний – на прилеглих до міста земель Пилипчанської та Шкарівської сільських рад, у тому числі і тих, які фактично давно вже є територією міста;

У північно-східному напрямку (Терезинська селищна і Піщанська сільська ради) передбачений територіальний розвиток промислової зони, розміщення вздовж траси М-05 логістичних комплексів, і формування на в’їзді до Білої Церкви центру громадського обслуговування міжрайонної системи розселення.

В західному напрямку до проектної межі міста проектом віднесено територію Білоцерківського вантажного авіаційного комплексу, Білоцерківського авіаремонтного заводу та інших підприємств поруч.  

У північно-західному – вільні землі Фурсівської сільської ради до обвідної дороги, що знаходяться у зоні «Г» шумового забруднення від аеродрому, та східніше.

Територія міста в проектній межі – 7405,0 га.

Це на безстрокову перспективу.

– Генеральний план вирішує планування території в проектній межі.

Від центру до об’їздної автодороги підводять основні магістральні вулиці, які забезпечують таким чином зовнішні автомобільні зв’язки міста Біла Церква.

Проектом намічено ряд нових магістральних вулиць, які з'єднають житлові  масиви між собою, з центрами обслуговування, місцями праці та місцями відпочинку.

На територіях реконструкції в генеральному плані відображено теж ряд нових магістральних вулиць, житлових та намічено реконструкція деяких житлових вулиць з підвищенням їх статусу до магістральних.

Комплексне освоєння територій. Продумане розміщення дитячих шкільних та дошкільних навчальних закладів, медичних закладів відповідно до нормативних розрахунків.

Житловий фонд міста на кінець розрахункового строку становитиме біля 6758,8 тис. м2 загальної площі.

Середня житлова забезпеченість в цілому по місту складе 30,7 м2 заг. пл./людину.

Прогнозна чисельність населення на розрахунковий етап становитиме 219,9 тис. осіб.

Пропонується поступове здійснення реконструкції під багатоквартирну забудову територій садибної забудови, військових містечок, окремо розташованих серед житлової забудови з порушенням санітарних розривів ділянок комунально-складського та виробничого призначення в Центральному та Східному планувальних утвореннях.

Реконструкція садибної забудови передбачається на позарозрахунковий період.

Але, важливо відмітити, що намічена в проекті послідовність освоєння ділянок на розрахунковий етап та на подальшу перспективу носить рекомендаційний характер, залежно від можливостей і потреб міста. Головне, що такі заходи передбачені в генеральному плані – безумовно, при додержанні режимів використання історичних територій.

Враховуючи демографічні прогнози, покращення рівня забезпеченості мешканців житлом, намічене нове житлове будівництво, реконструкцію територій, можна сказати, що містобудівна ємність території міста Біла Церква в нових проектних межах буде становити близько 270тис. осіб.

Міський центр громадського обслуговування намічено і у подальшому розвивати як розгалужену лінійно-вузлову систему різних рівнів.

При розробці генерального плану приділена увага розвитку Білої Церкви як центру різнопланового туризму, перш за все, культурно-пізнавального.

На базі унікальної пам’ятки історії та архітектури «Поштової станції» намічено створити тематичний музейно-туристичний комплекс.

Проект комплексної реконструкції такої відповідальної у планувальній структурі міста території під розміщення важливого для розвитку туристичної галузі об’єкта доцільно розробляти на основі конкурсу на кращі містобудівні та архітектурні пропозиції.

Пішохідні алеї, набережні. Благоустрій усього міста.  

На в’їзді в місто з Київського напрямку заплановано створити сучасний поліфункціональний громадський центр для мешканців Білої Церкви та міжрайонної системи розселення.

Потрібно поставити досить амбітну мету – створити проект унікального центру, щоб право втілювати проектні рішення виборювали інвестори і будівельники, щоб цей центр сприяв підвищенню туристичної привабливості міста як видатний об’єкт сучасності. Вважаю, що тут теж проектні рішення мають здійснюватись на підставі конкурсу на кращу ідею та проектну пропозицію.

Згідно зі схемою транспорту, тут пройде маршрут тролейбусу.

В південній частині міста меридіональна композиційна вісь розвитку лінійно-вузлового центру громадського обслуговування завершується вузлом центру Заріччя, у складі якого, пропонується розміщення об’єктів різних рівнів обслуговування, у тому числі, загальноміського та міжрайонного значення – спортивних споруд із плавальним басейном, стадіоном, роллердромом та інш.

В Заріччі виділено ділянку для розміщення ряду медичних закладів, також, загальноміського та міжрайонного значення.

На в’їзді в місто з Володарського напрямку пропонується розмістити новий ринок сільськогосподарської продукції для мешканців нових житлових районів та усього міста.

Промислово-комунальна зона, у тому числі, зовнішнього транспорту

Я вже казала, як намічено розвиток промислово-комунальної зони.

Хочу ще додати про «БВАК». «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс» створений в 2000 році на базі «Білоцерківського авіаремонтного заводу» Міністерства оборони України.

Підприємство включає в себе:

Однією з проблем існування і розвитку комунального підприємства «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс» є поступова забудова прилеглих територій, у тому числі, у зоні «Г» шумового забруднення.

Знайти іншу територію для подібного об'єкту, з наявною матеріально-технічною базою колишнього військового авіаремонтного заводу та аеродромом такого масштабу та значення для економіки регіону, навіть України,   або побудувати все заново – складніше, ніж знайти ділянки для садибного, дачного будівництва, для ведення особистого сілянського господарства.

Необхідно дотримувати державну пріоритетність  існування аерокомплексу.

Ріст економіки в Центральній та Східній Азії передрікає додаткові вантажні повітряні перевезення через Україну. Аналіз ринку вантажних перевезень показав їх зростання на 10-15% у майбутньому. Ґрунтуючись на відповідних дослідженнях, пропонується розвивати комунальне підприємство «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс» в багатоцільовий міжнародний центр повітряних вантажних перевезень.

В місті на теперішній час розташовані 3 державних пожежно-рятувальних частини та аварійно-рятувальний загін спеціального призначення. Додатково, з урахуванням проектної чисельності населення та транспортної доступності (радіус обслуговування не перевищує 3 км по дорогах загального користування), намічено розмістити ще 3 пожежних депо, для чого передбачено близько 4 га.

Отже, на розрахунковий етап у місті буде функціонувати 6 пожежних депо на 28 автомашин.

Зберігання приватного автотранспорту здійснюється в гаражах і на автостоянках. В місті організовано 85 гаражних кооперативів, площа забудови яких складає понад 70,0 га  – нераціональне використання міських земель та неестетичний вигляд міського середовища. Необхідно перейти до спорудження багатоярусних гаражів поблизу кварталів багатоквартирної забудови на територіях комунально-промислових зон.

В Північнійчастині міста, поряд з існуючим сміттєзвалищем, яке передбачене проектом до закриття з наступною рекультивацією після переробки сміття, виділена ділянка для розміщення сміттєсортувального комплексу. На перспективу генеральним планом передбачено будівництво сміттєпереробного заводу.

Під кладовища за генеральним планом відводиться близько 67 га: розширення Новозарічанського кладовища, розширення Новокиївського кладовища, і в західній частині міста на непридатній для житлової забудови території в межах зони «Г» шумового забруднення від польотів літаків передбачається організація нового кладовища.

Намічено закриття існуючої автостанції по вул. Куценка, 1-а, реконструкція колишнього автовокзалу по вул. Київській; будівництва нової автостанції по вул. Леваневського біля транспортної розв’язки з автомобільною дорогою М-05 (Київ-Одеса) або біля залізничної станції «Роток», влаштування пересадочного пункту біля залізничного вокзалу. 

Віра Колодова,

головний архітектор проектів  НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ

 

Прочитано 9546 раз
Опубліковано в Громада
Теги

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео