Біла Церква вшанувала пам'ять жертв голодоморів та політичних репресій

  • Субота, лист. 22 2014
  • Автор 

Сьогодні, 22 листопада, Біла Церква як і вся Україна, вшановує пам'ять жертв голодоморів та політичних репресій, страшних злочинів радянської влади, спрямованих на знищення українського народу. Офіційно вшановувати пам'ять загиблих українці почали з 1998 року, після відповідного указу президента Леоніда Кучми. О 16:00 в цей день оголошується загальноукраїнська хвилина мовчання, після чого розпочинається акція «Запали свічу».

В Білій Церкві захід розпочався о 10:00 ходою від пам’ятника Тарасу Шевченку до монументу жертвам Голодомору 1932-1933 років. В ньому взяли участь міський голова Василь Савчук, його заступника та частина міських депутатів, а також представники церков, письменники, історики і просто всі небайдужі жителі міста, хто прагне знати стою історію і не забувати одну із найбільших трагедій ХХ століття. В їх руках – квіти, колоски і мисочки з пшеницею, на згадку про тих, хто вмер мученицькою смертю від голоду.

Біла Церква вшанувала память жертв голодомору

Хода розпочалася від пам'ятника Тарасу Шевченку

Біла Церква вшанувала память жертв голодомору

Біла Церква вшанувала память жертв голодомору

І продовжилася по вул. Ярослава Мудрого

Ведучі заходу нагадали присутнім про злочини, якими радянська влада намагалася скорити вільних і працьовитих українців. В 1921–1923 роках стався перший масовий голод, в основному, у південних областях України. Був спричинений вивезенням хліба з України до Росії на тлі посухи та неврожаю на півдні України, Кубані та Поволжя. Тоді голодувало близько 8 млн. селян. Найстрашніший голодомор розпочався в грудні 1931 і тривав до вересня 1933 року. Злочин, організований керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР, призвів до загибелі, за приблизними даними, 7-10 млн. українців. Був розрахований на придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян. Третій голодомор, який влаштувала народам СРСР російсько-комуністична диктатура  в 1946-1947 роках був спричинений не так повоєнним неврожаєм, як спланованою акцією сталінського Політбюро з метою забрати в селян залишки зерна і продати чи подарувати його братнім режимам в соціалістичному таборі. Від нього загинуло приблизно 1 млн. осіб.

За даними, які наведені в Національній книзі памяті жертв Голодомору в Україні, по Білоцерківському району загинуло 22,5 тис. дорослих, з них 12000 – діти. По Білій Церкві – 4,7-5000 жителів, але більшість з них були мешканцями на той час сіл Роток, Заріччя та Олександрія. Проте наскільки це точні дані, судити важко, адже тоді фіксувати голод як причину смерті людини заборонялося. 

hoda-4

На заході виступив міський голова Василь Савчук. «Ми щорічно приходимо сюди, до монументу, щоб вшанувати пам'ять невинно убієнних. Геноцид українського народу організували в Москві. Українців вбивали тільки за те, що вони любили і вміли працювати, шанували свою мову і хотіли просто жити по-людськи. Але в імперії так жити не дозволялося. Нам важливі спогади тих, хто був свідком тих страшних подій. Завдяки місцевим дослідникам – Андрію Гудимі, Володимиру Іванціву, Євгену Чернецькому, які по крихтах збирали інформацію, ми знаємо про те, як по Білій Церкві лежали трупи вмерлих від голоду і їх за ніч стягували до спільної ями. Може хтось думає, що це історія давня. Та ні. Це й новітня історія. Рік тому розпочалася Революція гідності, на якій українці відстояли свою незалежність, не дозволили прийти на свою землю всьому тому злу, яке є в російській імперії», - сказав мер міста.

До слова запросили Ірину Магрицьку, кандидата філологічних наук, голову Луганської обласної філії Асоціації дослідників голодоморів України. Відома дослідниця розповіла, чому взялася вивчати цю тему. Виявилося, що на Луганщині жоден історик не вважав за потрібне вивчати тему голодомору, в той час як в цій області в 1932-1933 роках вмирали цілі села. Дослідниця опитувала свідків тих подій, підготувала фільм, але луганська влада вимагала за його показ на місцевому телебаченні 37 000 грн. Тепер пані Ірина тішиться, що в Київській області фільм охоче беруть на телебачення безкоштовно. Побачать його і глядачі телеканалу «Крокус». «Ті події, що відбуваються на Донбасі, мабуть, є наслідком, того, що місцеве населення втратило свою історичну пам’ять», - сказала дослідниця.  

hoda-5

Відслужив молебень за безневинними жертвами кривавого радянського режиму священник УПЦ КП отець Іван. Перед молебнем він звернувся до присутніх з такими словами: «Ми повинні пам’ятати, що біда починається з нас, саме тоді, коли людські цінності ми починаємо обмінювати на матеріальні блага. Наша історія доказує, що всі свої надбання ми втрачали через прагнення швидкого матеріального добробуту. Вся велика біда в Україні починається від Росії. То ж любов до ближнього повинна бути, але треба, в першу чергу, цінувати і шанувати своє», - сказав о. Іван.

hoda-6

Біла Церква вшанувала память жертв голодомору

Біла Церква вшанувала память жертв голодомору

Біла Церква вшанувала память жертв голодомору

Після покладання квітів всіх присутніх запросили скуштувати шматок короваю та печиво на пошану пам’яті тих, хто так і не дочекався своєї крихти хліба.

Прочитано 2718 раз
Опубліковано в Фото

You have no rights to post comments

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedIn

  Сторінки в соц. мережах

Вибір редакції

Читайте також

Фото та відео